Visa i Intel zawierają strategiczny sojusz na rzecz rozwoju handlu mobilnego

Firmy Visa Inc. (NYSE:V) i Intel Corporation poinformowały o zawarciu umowy strategicznej w sprawie opracowania rozwiązań dla handlu mobilnego, przeznaczonych dla konsumentów w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Podczas konferencji prasowej na targach Mobile World Congress w Barcelonie firmy przedstawiły plany współpracy w celu zaoferowania konsumentom spójnych, sprawnych i bezpiecznych transakcji mobilnych w smartfonach i tabletach z procesorami Intel® Atom™.

„Umowa między Visą a Intelem pozwoli instytucjom finansowym z całego świata zaoferować swoim klientom płatności mobilne i usługi finansowe z wykorzystaniem innowacyjnych technologii opracowanych przez Intel — powiedział John Partridge, prezes Visa Inc. — To kolejny przykład na to, jak Visa udostępnia płatności mobilne użytkownikom różnych urządzeń i systemów operacyjnych, i dąży do tego, aby dostosować aplikacje handlu mobilnego do istniejących technologii oraz standardów bezpieczeństwa, które obowiązują w globalnej branży płatności”.

Wstępna faza umowy między Visą a Intelem zakłada m.in., że:

  • Visa certyfikowała referencyjny smartfon Intela z procesorem Intel® Atom™ Z2460 do użytku z Visa payWave, technologią płatności mobilnych, która pozwala klientom szybko i bezpiecznie płacić za zakupy w sklepach detalicznych przez zbliżenie telefonu komórkowego do terminala płatniczego. Zapewni to gotową implementację producentom OEM, którzy dostarczają telefony z obsługą technologii NFC (Near Field Communication).
  • Referencyjny smartfon Intela będzie zawierał aplikację płatniczą Visa payWave i obsługiwał technologię NFC – standard komunikacji krótkiego zasięgu, który umożliwia telefonom komórkowym bezpieczne przesyłanie informacji o płatności do terminala płatniczego.
  • W połączeniu z kartą UICC zgodną ze standardami Visa, smartfony bazujące na referencyjnym urządzeniu Intela będą mogły łączyć się z usługą konfiguracji mobilnej Visa Inc. Zapewni to instytucjom finansowym i operatorom sieci komórkowych możliwość bezpiecznego bezprzewodowego przesyłania informacji o koncie płatniczym Visa oraz aplikacji Visa payWave do zabezpieczonego układu w smartfonie z obsługą NFC. Połączenie z usługą konfiguracji mobilnej Visa można zrealizować z wykorzystaniem platformy Trusted Services Management, takiej jak platforma Giesecke & Devrient (G&D).

„Strategia Intela zakłada oferowanie większego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania szerokiej gamy intelowskich urządzeń. Nasz sojusz z firmą Visa uzupełnia tę strategię i pozwala korzystać z mobilnych płatności i handlu w urządzeniach bazujących na technologiach Intela — powiedział Mike Bell, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny Mobile and Communications Group. — Współpraca z Visa przyniesie też korzyści naszym klientom, którzy projektują produkty oparte na konstrukcji referencyjnej intelowskiego smartfonu”.

Umowa łączy specjalistyczną wiedzę w przetwarzaniu płatności, uwierzytelnianie posiadaczy kont oraz globalny zasięg sieci Visa z doświadczeniem Intela w opracowywaniu innowacyjnych technologii, które stanowią fundament współczesnych urządzeń komputerowych.

Na targach Mobile World Congress w Barcelonie w dniach 27 lutego – 1 marca firmy zaprezentują usługi Visa na nowym urządzeniu mobilnym Intela, m.in. V.me by Visa, nową usługę cyfrowego portfela Visa z aplikacją Visa payWave; Movida, nową usługę płatniczą Visa w Indiach; oraz Visa Mobile Prepaid, nowy produkt mobilny skierowany do konsumentów z krajów rozwijających się. Demonstracje produktów będzie można obejrzeć na stoiskach firmy Visa (hall 1, stoisko 1B19) oraz Intel (hall 8, stoisko B192).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu