Trendy 2012 w segmencie urządzeń drukujących

Producenci sprzętu biurowego regularnie wypuszczają na rynek coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Wiele z nich zdobywa ogromną popularność, podczas gdy niektóre nie wzbudzają zainteresowania klientów. Jakiego typu urządzenia drukujące podbiją rynek w 2012 roku?

W ubiegłym roku sporą popularnością cieszyły się wszelkiego rodzaju wielofunkcyjne urządzenia biurowe, kompaktowe drukarki przeznaczone do domowego użytku oraz drukarki do samoprzylepnych etykiet. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, nie nastąpił spadek zainteresowania drukarkami atramentowymi, głównie za sprawą ich niskich cen oraz łatwej dostępności materiałów eksploatacyjnych. Wśród przewidywań ekspertów z sektora poligraficznego na temat trendów w tej branży, wyraźnie rysują się trzy główne tendencje rozwoju.

Wielofunkcyjność na wagę złota

Tendencja obserwowana w poprzednich latach będzie się utrzymywać. Klient, który staje przed wyborem: drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne w zbliżonej cenie, zazwyczaj decyduje się na to drugie, nawet jeżeli dodatkowe funkcje nie są mu potrzebne. Coraz częściej okazuje się jednak, że również klienci indywidualni oczekują od urządzenia drukującego czegoś więcej niż tylko możliwości wydruku dokumentów. Nowoczesny sprzęt powinien być wyposażony również w skaner, faks i kopiarkę. Jeżeli przeznaczony jest do użytku domowego lub małego biura, mile widziane są też kompaktowe rozmiary i cichy tryb pracy. W większych biurach, bardziej niż na wielkość urządzenia, zwraca się uwagę na szybkość wydruku oraz niskie koszty eksploatacji.

Audyt oraz kontrola wydatków coraz ważniejsze

Specjaliści z takich firm jak HP, Arcus, OPI Systems czy Samsung Electronics zauważyli, że w firmach coraz większą wagę przywiązuje się do optymalizacji floty drukującej. Co to oznacza? Przedsiębiorstwa chcą mieć pełny wgląd oraz kontrolę nad wydatkami przeznaczanymi na użytkowanie oraz serwisowanie drukarek, kopiarek czy skanerów. Można to osiągnąć przeprowadzając audyt posiadanego sprzętu. Pozwoli on na stwierdzenie, jakie urządzenia są intensywnie wykorzystywane, a które stoją nieużywane i zbierają kurz. Zainteresowanie przedsiębiorców ograniczeniem wydatków na sprzęt biurowy wiąże się z poszukiwaniami takich maszyn, które są w stanie te koszty zminimalizować. Większa popularność energooszczędnych urządzeń nie jest jednak jedyna drogą do ograniczenia wydatków na sprzęt.

– Większe niż dotychczas zainteresowanie oszczędnościami jest widoczne również w kwestii zakupu materiałów eksploatacyjnych. Coraz popularniejsze jest nabywanie zamienników tuszy czy tonerów zamiast ich oryginałów. Ich parametry są porównywalne, dlatego odbywa się to bez szwanku dla jakości wydruku – przekonuje Dariusz Hartmann, właściciel sklepu internetowego E-atramenty.pl.

Ujednolicenie floty biurowej w ten sposób, aby przepływ dokumentów między poszczególnymi urządzeniami był szybki i bezproblemowy pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Wiąże się z tym trzecia, obserwowana na rynku, tendencja.

Integralność sprzętu nie tylko w biurze

Od pewnego czasu większe biura chętnie inwestują w systemy integrujące sprzęt drukujący, skanery, faksy i ksera. Urządzenia te, powinny być połączone z firmowym środowiskiem sieciowym – pozwala to, między innymi, na monitorowanie i zarządzanie obiegiem dokumentów w przedsiębiorstwie. Do tej pory, było to domeną profesjonalnych urządzeń zajmujących się drukiem kolorowym na większą skalę. Producenci sprzętu biurowego chcą jednak te same funkcjonalności stosować również w drukarkach do druku monochromatycznego A4. W ten sposób, nawet klienci indywidualni będą mogli stworzyć we własnym biurze czy domu system obiegu plików kontrolowany za pomocą funkcjonalnych aplikacji. To proste rozwiązanie umożliwiające np. zlecenie drukowania z dowolnego komputera w sieci.

Agnieszka Dobosz

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu