Inwestycje Air Products w instalację do skraplania gazów oraz w napełnialnię butli w Krasnym Sulinie

Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosiła dzisiaj, że zamierza uruchomić w Krasnym Sulinie w obwodzie rostowskim w Rosji dwie nowe znaczące inwestycje. Air Products wybuduje i będzie obsługiwać instalację do skraplania tlenu, azotu i argonu o mocach produkcyjnych wynoszących ponad 200 ton gazów dziennie. Ponadto firma Air Products uruchomi w tej lokalizacji napełnialnię butli gazami sprężonymi. Łączna wartość obydwu inwestycji wynosi ponad 30 milionów dolarów amerykańskich (ponad 25 milionów euro). Planowany termin oddania inwestycji do użytku przewidziany jest na początek 2014 roku. Nowe inwestycje Air Products w Rosji są kontynuacją ekspansji firmy na rozwijającym się rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

„Stale poszukujemy możliwości wzmacniających pozycję naszej firmy na rozwijających się rynkach. Air Products jest zainteresowane rozszerzeniem działalności w Rosji, w tym w obwodzie rostowskim, gdyż naszym zdaniem ten region wykazuje potencjał długotrwałego wzrostu. Instalacja do skraplania gazów oraz napełnialnia butli pozwolą nam na dostarczanie zarówno gazów ciekłych, jak i sprężonych do klientów na tym obszarze” – powiedział Rob Mills, Dyrektor Generalny na Rosję i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw, Air Products.

W obwodzie rostowskim w Rosji mieści się wiele zakładów produkcyjnych. Region ten odznacza się także dużym tempem wzrostu oraz bardzo obiecującymi prognozami na przyszłość. Nowa instalacja do skraplania gazów oraz napelnialnia butli Air Products pozwolą firmie dostarczać gazy ciekłe i sprężone przedsiębiorstwom z sektorów: metalurgicznego, produkcji szkła, żywności, przemysłu chemicznego i rafineryjnego z obwodu rostowskiego i okolicznych regionów.

„Bardzo cieszymy się, że administracja obwodu rostowskiego rozumie, iż produkcja gazów technicznych wesprze producentów z różnych sektorów przemysłu, a tym samym wzrost gospodarczy w tym regionie. W ten sposób Air Products, będąc kompleksowym dostawcą gazów technicznych, dzięki swoim wiodącym technologiom i bogatej ofercie produktowej, może przyspieszyć rozwój rynku gazów technicznych oraz odpowiedzieć na zwiększające się potrzeby klientów w regionie rostowskim” – dodał Rob Mills.

Nowe inwestycje Air Products w instalację do skraplania gazów oraz napełnialnię butli gazami technicznymi zostaną wdrożone w ramach ogólnego porozumienia o współpracy, które firma podpisała z administracją obwodu rostowskiego w Rosji w październiku 2010 roku. Porozumienie to stanowi podstawę, w oparciu o którą obie strony mogą razem pracować i rozwijać wspólne przedsięwzięcia.

„Firma Air Products zaprezentowała się jako wiarygodny partner oraz zadeklarowała swoje zaangażowanie w obwodzie rostowskim. Podpisanie porozumienia o współpracy, w oparciu o które Air Products wdraża swoje inwestycje, jest wyraźnym sygnałem dla innych inwestorów – obwód rostowski z chęcią powita duże projekty, które mogą czerpać z olbrzymiego potencjału, tkwiącego w terenach nad Donem” – powiedział Vasily Golubev, gubernator obwodu rostowskiego.

Inwestycje Air Products w obwodzie rostowskim poprzedził wcześniej ogłoszony kontrakt, który firma podpisała we wrześniu 2010 roku z Voronezhsintezkauchuk, wiodącą firmą petrochemiczną w Rosji. Na mocy tej umowy Air Products buduje i będzie obsługiwać zakład rozdziału powietrza (ASU). Produkowane w instalacji gazy techniczne będą wykorzystywane w procesach produkcyjnych klienta. Uruchomienie tej inwestycji przewidziane jest na lipiec 2012 roku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu