Przejdź do treści

Infinity Group przedstawia PortPublish.com – pierwszą w Polsce platformę self-publishingową

W grudniu 2011 agencja Infinity Group uruchomiła pierwszą polską platformę self-publishingową – czyli umożliwiającą autorom samodzielne wydawanie, promocję i sprzedaż książek, bez udziału wydawnictwa. Jest ona wspólnym dziełem grupy pasjonatów, którzy wpadli na pomysł wypełnienia tej luki na rodzimym rynku książkowym i zdobyli środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – oraz zespołu Infinity Group, który ideę przekuł w serwis PortPublish.com.

PortPublish łączy w sobie funkcje nowoczesnego e-wydawnictwa i księgarni. To także społeczność zbudowana wokół zjawiska self-publishingu, której członkowie piszą, oceniają publikacje, oferują własne usługi i korzystają z różnych form promocji udostępnionych przez serwis. Cele platformy najpełniej oddaje claim: „Publikuję, czytam, zarabiam”. Co oznaczają te hasła w praktyce? „Publikuję” – jako autor mogę w PortPublish samodzielne, szybko i tanio udostępnić, wypromować i sprzedać czytelnikom swój artykuł lub książkę. „Czytam” – wirtualne półki oferują bogaty zbiór ciekawych pozycji, wśród których wiele jest do pobrania za darmo. „Zarabiam” – autorzy zarabiają tu na sprzedaży swoich dzieł, ale to nie wszystko: w ramach platformy działa Giełda Usług związanych z opracowaniem i przygotowaniem publikacji, na której swoje usługi mogą oferować m.in. ilustratorzy, redaktorzy czy specjaliści od promocji książek. Jest to element, który wyróżnia PortPublish na rynku; twórca korzystający z platformy nie jest tu zdany wyłącznie na siebie – otrzymuje szerokie wsparcie nie tylko w postaci narzędzi i technologii, ale także przydatnych kontaktów i know-how.

Przy tworzeniu PortPublish.com Infinity Group odpowiadała kompleksowo za pełny zakres prac. A raczej: „odpowiada”, bo platforma wciąż ewoluuje, aby jak najlepiej dostosować się do potrzeb użytkowników i wymogów rynku. Oprócz zbudowania serwisu – opracowania zasad jego funkcjonowania, wyglądu, copywritingu, wreszcie wdrożenia technologicznego – agencja prowadzi obsługę platformy, w tym działania SEO oraz komunikację PortPublish na Facebooku.

Self-publishing – termin oznaczający samodzielne wydawanie książek przez ich autorów, bez udziału wydawnictwa. Twórca osobiście koordynuje tu cały proces opublikowania dzieła: od jego stworzenia, poprzez redakcję, projekt okładki, ilustracje, wreszcie – ustalenie ceny i promocję. Ta forma wydawania książek w formie elektronicznej staje się na świecie coraz bardziej popularna i zaczyna mieć poważny wpływ na funkcjonowanie rynku wydawniczego.