II wojna światowa w Polsce okiem Brytyjczyków

Za namową młodego polskiego archeologa-amatora Adriana Kostromskiego, dziennikarz Johnny Vaughan i archeolog Steve Brooker, prowadzący program „Mud Men” na kanale HISTORY™, wyruszają w podróż do Polski. Za pomocą wykrywaczy metalu odkryją ukrytą historię, która leży pod ziemią najbardziej fascynujących i najstarszych miast i miejsc w Polsce – Głogowa, Wrocławia, lasów pod Bolesławcem oraz Warszawy.

Czy uda się im poznać skomplikowaną historię II wojny światowej w Polsce?

Przygoda Brytyjczyków rozpoczyna się w Głogowie, przygranicznym mieście, które było świadkiem wielu bitw. Tereny te często zmieniały właścicieli i na przestrzeni wieków Głogów znajdował się w granicach Polski, Szwecji, Prus, Austrii, Czech, Niemiec i Francji.

Johnny Vaughan komentuje: „Chcieliśmy poznać Polskę i Polaków. Naszą podróż rozpoczęliśmy w Głogowie, mieście na Dolnym Śląsku. Dołączył do nas Polak – kolega Steve’a – Adrian Kostromski. Dorastał tutaj i zaprosił nas do swojego rodzinnego miasta.”

„W czasie II wojny światowej Głogów należał do Niemiec. W lutym 1945 roku miasto znalazło się na wschodniej linii obronnej Niemiec. Szukaliśmy artefaktów z tamtego okresu w lasach głogowskich, w których znajdują się również pruskie forty obronne oraz bunkry. Dzięki tym znaleziskom – udało nam się dużo dowiedzieć o skomplikowanej historii Polski w czasie II wojny światowej” – dodaje Steve Brooker.

Podczas swojej przygody w Głogowie prezenterzy wezmą również udział w odtworzeniu bitwy na Ostrowie Tumskim zorganizowanej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. W czasie tej inscenizacji bohaterowie wykorzystają opancerzony wóz Sd.Kfz 222, replikę pojazdu zwiadowczego, wyposażonego w karabin maszynowy MG i działo 22 mm. Johnny i Steve będą mieli okazję zapoznać się z taktykami stosowanymi przez obie strony oraz z bronią i sprzętem będącymi częścią zbiorów Muzeum Miasta Wrocławia.

Po odkryciu okrutnej historii walk między nazistami i Armią Czerwoną, Johnny i Steve wraz z ekipą kanału HISTORY, chcąc się dowiedzieć czegoś więcej o losach zwykłych Polaków w czasie wojny, odwiedzą Warszawę. W Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Harcerstwa poznają historię polskiego ruchu oporu. Większość bojowników organizacji podziemnych walczących na ulicach stolicy stanowili młodzi harcerze. Johnny i Steve dowiadują się, jak wyglądały szkolenia oraz jakie były cele powstańców i spotykają się z weteranami walk, którzy w tamtym okresie byli harcerzami, aby wysłuchać ich wspomnień. Przed kamerą wypowiadają się byli członkowie Szarych Szeregów: Andrzej Borodzik, Julia Tazbir oraz Teresa Wilska. Wywiady te uzupełni spotkanie ze współczesnymi harcerzami z Bolesławca, na którym Johnny i Steve poznają umiejętności potrzebne bojownikom ruchu oporu.

Na koniec polskiej przygody Johnny i Steve decydują się na skok ze spadochronem. W czasie II wojny światowej wielu oficerów Wojska Polskiego było szkolonych w Szkocji, a następnie przerzucanych do okupowanej Polski przez siły lotnicze RAF. Czy Johnny i Steve staną na wysokości zadania?

Polski odcinek serialu „Mud Men”  na małym ekranie już we wtorek 3 kwietnia o 21:00 na HISTORY™ (w wersji HD tydzień wcześniej – 27 marca o 20:55)

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu