Coldblack – innowacyjna tkanina Andropolu na lato

Ciemna koszula, która nie nagrzewa się w słońcu i chroni przed promieniowaniem UV? To już możliwe, dzięki  unikatowej technologii wykończenia tkanin, którą do produkcji wprowadza spółka Andropol.

Celem autorów technologii Coldblack było stworzenie niewidzialnej tarczy, chroniącej przed negatywnym wpływem słońca. Jak ogólnie wiadomo,ciemne tekstylia nagrzewają się od promieniowania słonecznego silniej niż jasne. Większość tekstyliów noszonych w słońcu, niewystarczająco też chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Coldblack oferuje podwójną ochronę przed słońcem. Ta technologia zmniejsza nagrzewanie tekstyliów oraz niezawodnie chroni przed promieniowaniem UV.

– Jej zastosowanie na ciemnych tkaninach powoduje odbijanie światła oraz sprawia, że szczególnie narażone na działanie słońca ciemne tekstylia mniej się nagrzewają – wyjaśnia Radosław Klinowski, dyrektor handlowy Andropol S.A. – Odbite zostaje nie tylko ciepło promieni słonecznych, ale również promieni UV, co zapewnia skuteczną ochronę przed tego typu promieniowaniem na poziomie faktora UPF 30.

Jak to się dzieje? Coldblack to wykończenie, które efektywnie zarządza ciepłem: obniża absorpcję promieniowania cieplnego szczególnie przy ciemnych kolorach na wszystkich rodzajach tekstyliów. Efektem jest obniżenie odczuwalnej temperatury wyrobu, a jego użytkownik czuje się bardziej komfortowo i mniej się poci. Potwierdzają to testy z stymulowanym poceniem, przeprowadzone przez szwajcarskie laboratorium federacyjne Empa w St. Gallen przy użyciu aparatu Torso (wykonanego z materiału, upodobnionego do ludzkiej skóry i wykazującego w zakresie pojemności cieplnej i przepływu ciepła podobne do niej właściwości). Jak się okazało, użytkownik czarnej koszuli z wykończeniem Coldblack, by zrównoważyć podwyższenie temperatury ciała, poci się o około połowę mniej niż użytkownik standardowo wybarwionej koszuli w identycznym kolorze. Zmierzona w  Empa różnica temperatur pomiędzy koszulami (bez stymulowanego pocenia) wyniosła ok. 12°C. Podwójne właściwości  innowacyjnego wykończenia nie mają przy tym wpływu na wygląd, chwyt oraz oddychalność wyrobu. Jego funkcje pozostają aktywne nawet po wielokrotnym praniu i czyszczeniu chemicznym.

Pozytywny wynik testów pozwala na wprowadzenie nowej technologii do produkcji. Andropol będzie wytwarzał udoskonalone tkaniny w swojej fabryce w Białymstoku.

– Tkaniny bawełniane, barwione barwnikami kadziowymi z wykończeniem Coldblack mogą być przeznaczone zarówno na odzież codzienną, mundurową, jak i na specjalistyczną odzież ochronną – mówi Krzysztof Spólnicki, prezes Białostockiej Wykończalni Tkanin. – Na pierwszy rzut oka te tkaniny niczym nie odbiegają od standardowych, różnica ujawnia się dopiero podczas użytkowania.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu