Lokalne inicjatywy wspierają biznes IT

Duże miasta i aglomeracje miejskie zatrudniają specjalistów IT, dla których przeprowadzka z małej miejscowości to często jedyna szansa na lepsze zarobki. Cierpią na tym lokalne przedsiębiorstwa, którym coraz trudniej znaleźć dobrego informatyka. Problem ten rozwiązała inicjatywa szkoły z mazurskiego Szczytna.

O tym, że pracę najłatwiej można znaleźć w dużym mieście wiadomo nie od dzisiaj. Duże przedsiębiorstwa chętnie z tego korzystają, zatrudniając specjalistów IT z małych miejscowości, dla których praca w mieście to szansa na rozwój i lepsze wynagrodzenie. Tymczasem lokalne firmy coraz częściej narzekają na trudności związane z rekrutacją wykwalifikowanej kadry. Sposób na rozwiązanie problemu znalazła jedna z mazurskich szkół, która postanowiła rozszerzyć swój program edukacyjny o naukę praktycznego zastosowania systemu Linux. Umożliwia to uczniom otrzymanie certyfikatu potwierdzającego umiejętności na jednym z trzech stopni, począwszy od Zaawansowanego Użytkownika Linux do Zaawansowanego Administratora Linux.

W ostatnich latach zainteresowanie okolicznych przedsiębiorców, którzy w uczniach LO-Linux dostrzegają potencjalnych pracowników znacznie wzrosło. Coraz częściej zdarza się, że absolwenci rozpoczynają pracę w lokalnych firmach tuż po ukończeniu liceum, obejmując stanowiska w dziale IT. Znaczenie certyfikatu jest widoczne nie tylko na Mazurach, ale także w całej Polsce – duży odsetek absolwentów deklaruje, że dzięki niemu szybciej otrzymali ciekawe propozycje pracy, a także możliwość dalszego rozwoju umiejętności, np. na uczelniach wyższych. Niektórzy z nich już rozpoczęli współpracę z firmą Google, której aplikacje są oparte właśnie na systemie Linux, podobnie z resztą jak Facebook.

Jak mówi p. Michał Napiórkowski, nauczyciel informatyki w LO-Linux: Edukacja w Polsce nie odpowiada na wyzwania i potrzeby rynku. Bardzo często szkoły wypuszczają absolwentów bez żadnych kwalifikacji i praktycznych umiejętności. Dlatego od 12 lat z pomocą firmy T-Invest Sp. z o.o. realizujemy program edukacyjny, który ułatwia naszym uczniom znalezienie lepszej pracy na miejscu, bez konieczności szukania jej w dużych miastach. Często uczniowie wybierają liceum LO-Linux, ponieważ wiążą swoją przyszłość z informatyką, chcą kontynuować naukę w tym kierunku na studiach, a taki certyfikat to dla nich nie tylko potwierdzenie nabytych umiejętności, ale także szansa na dalszy rozwój.

T-Invest Sp. z o.o., certyfikowany partner Google klasy Enterprise od ponad dziesięciu lat wspiera LO-Linux ze Szczytna, a 17.02.2012 r. już po raz 8. przeprowadził egzamin ze znajomości systemu Linux wśród uczniów tej szkoły.

Jak powiedział Cezary Augustynowicz, Prezes T-Invest Sp. z o.o. i autor programu edukacyjnego obowiązującego w liceum: Od początku naszej działalności staramy się wspierać akcje edukacyjne z zakresu informatyki. LO-Linux zostało objęte naszym autorskim programem edukacyjnym, dzięki któremu wiele młodych ludzi ma ułatwiony start w dorosłość, ponieważ mają możliwość zdobycia kwalifikacji zanim jeszcze zaczną studia.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu