Uchroń swój dom przed pożarem

Według statystyk straży pożarnej najwięcej ludzi ginie w płomieniach we własnym domu. Brak wyobraźni, sekunda nieuwagi czy awaria instalacji może doprowadzić do tego, że w jednej chwili stracimy bliskich i cały dorobek naszego życia. Jak uniknąć tragedii? Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć swój dom, mieszkanie lub biuro.

Mamy znaczący wpływ na bezpieczeństwo przeciwpożarowe naszego domu. Większości nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem ognia można by uniknąć, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom i zaalarmowaniu w porę straży pożarnej. Aby zminimalizować to ryzyko, wystarczy przestrzegać kilku prostych czynności, które może wykonać każdy z nas.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru, przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na instalacje, zarówno te elektryczne, jak i gazowe. Pamiętajmy także, aby regularnie zlecać fachowcom sprawdzenie ich stanu technicznego oraz szczelności. Starajmy się też, by kable od urządzeń elektrycznych, włączniki, gniazda prądowe i wszystkie inne nagrzewające się i skupiające ciepło, znajdowały się w odpowiedniej odległości od przedmiotów, które łatwo mogą się zapalić. Ostrożności nigdy za wiele. Bądźmy świadomi, że pożar naszego domu czy mieszkania może spowodować nawet jedna iskra.

Jak uchronić się przed pożarem? W naszym domu, przede wszystkim nie powinno zabraknąć gaśnicy, która w razie pożaru pomoże nam go stłumić. Warto również zaopatrzyć się w czujniki dymu i temperatury, które zaalarmują nas o niebezpieczeństwie. W łatwy sposób, można je połączyć z systemem alarmowym. W końcu alarm, to nie tylko zabezpieczenie przed złodziejami, ale i system, który poinformuje nas, gdy w domu wystąpi awaria instalacji elektrycznej i gazowej lub zareaguje odcięciem dopływu wody na pojawienie się nieszczelności w instalacji wodno-sanitarnej.

Jak to działa? Specjalistyczny czujnik dostępny wśród gamy urządzeń peryferyjnych systemu Alarm Control, w razie pożaru czy zalania zareaguje bezzwłocznie. Jeszcze zanim zadzwoni do nas operator z centrum monitorowania naszego systemu, dostaniemy powiadomienie sms na swój telefon. Po otrzymaniu raportu załogi interwencyjnej wysłanej bezzwłocznie na miejsce zdarzenia, która oceni zagrożenie, sami będziemy mogli zdecydować czy chcemy wezwać strażaków.

O skuteczności systemu Alarm Control przekonał się ostatnio jeden z warszawskich sklepikarzy, który zaledwie miesiąc wcześniej zdecydował się na zamontowanie go w swoim sklepie. Gdyby nie ta decyzja, pawilon spłonąłby doszczętnie. Kilka sekund brakowało, by ogień zajął cały budynek. Na szczęście, wezwanym przez operatora systemu strażakom udało się w porę ugasić pożar. Od momentu otrzymania sygnału alarmowego przez Centrum Monitorowania Juwentus do chwili rozpoczęcia akcji gaśniczej Straży Pożarnej upłynęło zaledwie siedem minut. Spaleniu uległa jedynie zewnętrzna wiata namiotowa, klimatyzator oraz część drzwi wejściowych. Pożar nie zdążył rozprzestrzenić się i wyrządził niewiele szkód, co w większości jest zasługą sprawnego działania systemu Alarm Control. Właściciel sklepu był jednym z pierwszych klientów, którzy zakupili ten system w momencie jego wprowadzenia do sprzedaży. Niecały miesiąc później… Alarm Control „zrewanżował się”, ratując cały dorobek i miejsce pracy swojego właściciela.

Szczegółowe informacje na temat działania systemu Alarm Control i jego przeznaczenia, można znaleźć na stronie internetowej www.alarmcontrol.pl

autor: adStone

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu