Zabierzów – biznesowe serce bije koło Krakowa

Podkrakowski Zabierzów kojarzony jest głównie jako biznesowe zaplecze stolicy Małopolski. Lokalizacja siedziby firmy na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego niesie ze sobą duże korzyści dla przedsiębiorców: zwolnienia podatkowe, bezpłatne doradztwo w zakresie prowadzenia biznesu, dostęp do nowoczesnej technologii. Jak jednak wygląda praca w Zabierzowie z punktu widzenia pracowników?

O Zabierzowie niewiele wiedzą nawet mieszkańcy Małopolski. Z czym kojarzona jest ta, jedna z największych w województwie, gmin? Z oszklonymi biurowcami, w których do późna pracują ludzie w idealnie skrojonych, korporacyjnych mundurkach. Z wypełnionymi po brzegi pociągami zatrzymującymi się na stacji Kraków Business Park i gigantycznymi korkami na drodze w kierunku centrum Krakowa. Jednak tak jak zmienia się i liberalizuje dziś oblicze wielkiego biznesu, tak rozpływa się ten negatywny obraz Zabierzowa.

Miejsce do pracy

„Praca w Zabierzowie” – do niedawna taki zapis w ogłoszeniu rekrutacyjnym potrafił zniechęcić młodych, wykształconych Krakowian do wysłania swojego CV. Dziś perspektywa pracy poza miastem nie przeraża:

– Dopiero teraz zaczynamy zauważać plusy, jakie daje nam Zabierzów – mówi Jakub Krupek, programista z firmy EPAM, który pracuje dla jednego z mieszczących się na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego przedsiębiorstw. – Dostęp do nowoczesnej technologii i infrastruktury, wymiana informacji między poszczególnymi pracownikami, a nawet firmami – to tylko niektóre z zalet jakie wymienia.

Rozwijanie biznesu na terenie Specjalnej Sfery Ekonomicznej jest korzystne nie tylko dla firmy, ale także samych pracowników.

Po pierwsze: płace. W przypadku, gdy firma korzysta z atrakcyjnych warunków wsparcia finansowego i zwolnień z części opłat podatkowych, może przeznaczyć większą część swojego budżetu na rozwój kadry pracowniczej, wyższe wynagrodzenia i bogatszą ofertę świadczeń socjalnych.

Po drugie: perspektywy rozwoju zawodowego. Założeniem istnienia Krakowskiej Sfery Ekonomicznej jest współpraca środowiska akademickiego, administracji publicznej i biznesu, a więc także wzajemny przepływ idei i pomysłów, w celu tworzenia oraz wykorzystywania technologii przyszłości. Pracownicy mogą więc korzystać z profesjonalnych szkoleń oraz seminariów tematycznych. To w Zabierzowie biznes i nauka wzajemnie się uzupełniają i pobudzają do działania.

Po trzecie: warunki pracy. Nowoczesne budynki, odpowiednio wyposażone biura i laboratoria to tylko jeden z plusów lokalizacji firmy w podkrakowskiej miejscowości. Warto także wspomnieć o sprawie budzącej wciąż duże kontrowersje: połączeniu komunikacyjnym między Zabierzowem a Krakowem oraz innymi ważnymi z biznesowego punktu widzenia miastami. I z tym jest coraz lepiej. Co prawda nadal zdarza się, że samochody wjeżdżające i wyjeżdżające do Zabierzowa stoją w korkach, lecz zdarza się to zdecydowanie rzadziej z uwagi na rozwój komunikacji autobusowej oraz busowej. Podobnie jeśli chodzi o kolej. Na rok 2014 planowane jest otwarcie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Krakowie, która będzie łączyć pobliskie miejscowości (w tym także Zabierzów) ze stolicą Małopolski. Ponadto, biorąc pod uwagę transfer pracowników firm o zasięgu międzynarodowym, dużym plusem dla Zabierzowa jest także jego lokalizacja w pobliżu lotniska w Balicach.

Po czwarte: prestiż. Na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego, obok małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących innowacyjne projekty, działają międzynarodowe korporacje. Praca w stabilnej, renomowanej firmie znacznie podnosi wartość osoby na rynku pracy. W sposób szczególny dotyczy to rynku przedsiębiorstw wykorzystujących nowoczesne rozwiązania IT. Jakub Krupek dodaje: – Przed programistą, który pracuje w Zabierzowie otwiera się wiele drzwi. To cenny nabytek na rynku specjalistów z branży IT.

Miejsce do życia i wypoczynku

Gmina Zabierzów jest jedną z największych gmin w Województwie Małopolskim. Liczy ponad 23 tys. mieszkańców i zajmuje teren o powierzchni blisko 100 km2. Rozwój tej podkrakowskiej miejscowości jest z pewnością związany z inwestycjami Krakowskiego Parku Technologicznego. Władze gminy przekonują jednak, że Zabierzów to nie tylko dobre miejsce do pracy, ale także do zamieszkania. Faktycznie, w ostatnim czasie gmina zanotowała znaczny wzrost zameldowań, ponieważ ludzie coraz częściej chcą odpocząć od głośnego i zatłocznego Krakowa. Dla młodych mieszkańców Małopolski, liczy się pewnie nie tylko spokój ale także cena mieszania, która nie przemawia na rzecz Krakowa.

– W Zabierzowie możemy mieszkać wygodniej i taniej – mówi Agnieszka Marek, która niedawno przeprowadziła się z rodziną z Krakowa do Zabierzowa. – A jednocześnie nie będziemy narzekać na nudę. Bliskość Krakowa sprawia, że atrakcje wielkiego miasta są niemal na wyciągnięcie ręki, a i Zabierzów proponuje ciekawe sposoby spędzenia czasu. Obiekty sportowe, klub fitness, stadnina koni – wszystko to sprawia, że Zabierzów jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Ponadto gmina posiada bogatą historię. Na jej terenie znajduje się wiele obiektów zabytkowych, takich jak: Pałac w Balicach, murowana willa w Zabierzowie czy też: Dwór w Radwanowicach i wiele innych. Mieszkańcy Zabierzowa na co dzień, zamiast miejskiej zabudowy podziwiają malownicze krajobrazy charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zabierzów – biznesowe serce Krakowa – bije coraz intensywniej. Ale jego puls nie jest już arytmią, na którą cierpi zestresowany pracownik korporacji, ale miarowym tętnem człowieka, który znajduje równowagę między pracą i karierą a rozrywką oraz życiem rodzinnym.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu