WYSTAWA: Stanisław Fijałkowski – Prace na papierze

Salon Wystawowy Marchand DESA Unicum zaprasza na wystawę ponad 50 prac na papierze autorstwa Stanisława Fijałkowskiego. Prezentowane dzieła są częścią najbardziej znanych cykli: „Autostrady”, „Akwarele nieborowskie” czy „Studia talmudyczne”. Niniejsza wystawa w SW Marchand jest kolejną z cyklu monograficznych wystaw przybliżających twórczość klasyków polskiej sztuki nowoczesnej.

Stanisław Fijałkowski w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreśla ogromne przywiązanie do tego materiału i do powstających na nim dzieł. Prace na papierze stanowią swoisty notatnik artystyczny twórcy – wiele prac w tytułach posiada miejsce bądź datę powstania. W grafikach, rysunkach i akwarelach pochodzących z różnych okresów twórczości obserwować można kształtowanie się charakterystycznego stylu artysty.

Fijałkowski wyraża się w skromnej, oszczędnej, często niedopowiedzianej formie. Większość jego prac to kompozycje powstające na stosunkowo prostej zasadzie zabudowywania niemal jednolitego kolorystycznie tła elementami przypominającymi figury geometryczne o złagodzonych krawędziach, co wytwarza poetycki nastrój. Artysta posługuje się ubogą paletą barw, zawężoną najczęściej do przygaszonych, chłodnych kolorów. Dzięki ich zestawieniu z graficznymi czarnymi elementami Fijałkowskiemu udaje się z tej monotonii, jednostajności wydobyć napięcie.

Wystawę można oglądać w Salonie Wystawowym Marchand DESA Unicum w Warszawie, Pl. Konstytucji 2, pn-pt w godzinach 11-19 oraz w soboty 11-16. Wystawa trwa do 5 marca.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu