Przejdź do treści

Axis prezentuje serię Q60-C, pierwsze na rynku kamery PTZ z aktywnym chłodzeniem

Firma Axis Communications, światowy lider rynku sieciowych systemów wizyjnych, wprowadza sieciową kamerę kopułkową PTZ AXIS Q60-C z wbudowanym aktywnym systemem chłodzenia, przeznaczoną do zaawansowanego, niezawodnego nadzoru w warunkach pustynnych. Te szybkie kamery z funkcjami panoramowania, pochylania,i przybliżania oraz rozdzielczością do 1080 p (HDTV) mogą pracować w temperaturze do 75 °C. Są to kompaktowe, łatwe do zainstalowania kamery IP, które dzięki odporności na burze piaskowe spełniają wymagania normy wojskowej MIL-STD-810G. Idealnie nadają się do stosowania w budownictwie, górnictwie, w ośrodkach wydobycia ropy naftowej i gazu, wzdłuż rurociągów i do monitorowania miast.

„W obszarach pustynnych — które stanowią około jednej trzeciej powierzchni lądowej Ziemi — znajdują się kopalnie, pola naftowe i gazowe, rurociągi i miasta. Wszędzie tam są potrzebne kamery monitorujące, które mogą wytrzymywać ekstremalne temperatury i surowe warunki, na przykład burze piaskowe” — powiedział Erik Frännlid, dyrektor ds. zarządzania produktami, Axis.

„W środowiskach pustynnych istotne jest, aby kamera z częściami ruchomymi miała dostatecznie wysoką dopuszczalną temperaturę pracy, gwarantującą jej optymalne i niezawodne działanie” — wyjaśnił Frännlid. „Kamera wystawiona na bezpośrednie światło słoneczne może zostać nagrzana do temperatury co najmniej o 15°C wyższej od temperatury otoczenia, zatem temperatura powietrza 45°C może oznaczać, że kamera musi działać w temperaturze 60°C lub wyższej. Kamera PTZ, która nie jest przeznaczona do pracy w takich temperaturach, będzie się szybciej zużywać i jej okres eksploatacji będzie znacznie krótszy”.

Kamery AXIS Q60-C mogą pracować w przedziale temperatury od 75 °C aż do -20 °C, a ich zaawansowany system klimatyzacji radzi sobie z szybkimi zmianami temperatury eliminując skraplanie się wody wewnątrz urządzenia. Kamery spełniające wymagania norm IP66 i NEMA 4X są pyło- i wodoodporne, więc nie potrzebują dodatkowej obudowy. Spełniają także warunki środowiskowe wymienione w normie MIL-STD-810G, m.in. są odporne na szok temperaturowy, promieniowanie słoneczne i piasek.

Kamera AXIS Q60-C jest podłączona do dostarczanego w zestawie przełącznika-konwertera multimedialnego, wyposażonego w dwa gniazda SFP do światłowodu i dwa złącza RJ-45. Daje to instalatorom elastyczne możliwości ekonomicznego kaskadowego podłączenia kamery do sieci na większe odległości zarówno za pomocą światłowodu, jak i standardowych kabli sieciowych. Przełącznik-konwerter multimedialny umożliwia także podłączenie kamery do zewnętrznych urządzeń alarmowych przez dwa konfigurowalne porty I/O oraz do zasilania 12 V.

Seria składa się z modeli AXIS Q6032-C (rozdzielczość Extended D1, zoom optyczny 35x), AXIS Q6034-C (rozdzielczość HDTV 720p, zoom optyczny 18x) i AXIS Q6035-C (rozdzielczość HDTV 1080p, zoom optyczny 20x). Kamery te oferują tryby pracy dzienny i nocny, funkcję WDR, obsługę formatów H.264 i Motion JPEG, zarządzanie alarmami oraz inteligentne funkcje wideo, takie jak automatyczne śledzenie, aktywny strażnik i inne aplikacje do analizy wideo opracowane przez partnerów firmy Axis. Kamery te są kompatybilne z oprogramowaniem AXIS Camera Station do zarządzania materiałem wizyjnym oraz z najszerszą w tej branży gamą oprogramowania aplikacyjnego dostępnego w ramach programu Application Development Partner firmy Axis.

Kamery AXIS Q60-C będzie można zamawiać już w marcu 2012 r. Sugerowane ceny detaliczne to 3149 EUR za AXIS Q6032-C, 3395 EUR za AXIS Q6034-C i 3899 EUR za AXIS Q6035-C. Zdjęcia i inne materiały można znaleźć pod adresem www.axis.com/corporate/press/press_material.htm?key=q603xc

Produkty firmy Axis Communications są dostępne u dystrybutorów w Polsce – firm Anixter Polska, Arpol i Videor.

Zdjęcia i więcej informacji o nowych kamerach i technologiach Axis Communications można znaleźć na stronie http://www.axis.com