Partie polityczne w mediach

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minionym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich (poniżej lista). Wyselekcjonowano z nich wszystkie informacje, które dotyczyły Platformy Obywatelskiej (PO), Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Ruchu Palikota, Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

W ciągu tygodnia (06 – 11.02.2011r.) na temat pięciu partii ukazało się 369 publikacji. Najwięcej informacji dotyczyło Platformy Obywatelskiej – 207 publikacji, co stanowiło prawie 35 % spośród wszystkich publikacji na temat pięciu badanych partii.

W minionym tygodniu skupiono się przede wszystkim na reformie emerytalnej. Każda z partii politycznych ma swoją wizję dotyczącą kształtu tej ustawy, a premier Donald Tusk przekonuje, że nie ma innego wyjścia, jak tylko wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn, bez uprzywilejowania żadnej grupy społecznej. Według niego to jedyne rozwiązanie. Tymczasem PSL proponuje, by za każde urodzone dziecko matka miała prawo do skrócenia okresu pracy o trzy lata. Politycy partii rządzącej sugerują, że ten pomysł może być niekonstytucyjny: “Projekt w najbliższych kilku dniach ma trafić do konsultacji społecznych. Ale rozmowy o jego kształcie toczą się do ostatniej chwili. Dziś w tej sprawie z przedstawicielami partii politycznych spotka się Bronisław Komorowski. Prezydent zamierza przeprowadzić minidebatę emerytalną. Wczoraj SLD zaczął akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie emerytur. Ludowcy na razie nie zajmują stanowiska w kwestii tej inicjatywy. – Jeśli PO uwzględni nasze propozycje dotyczące wieku emerytalnego, naszym zdaniem wniosek Sojuszu będzie bezprzedmiotowy – tłumaczy rzecznik PSL Krzysztof Kosiński” (Rzeczpospolita, Joanna Ćwiek, “Posłowie chcą ulg dla matek”, 08.02.). Nie ulega wątpliwości, że jest to temat elektryzujący polskie społeczeństwo. Jeśli pomysły premiera zostaną zrealizowane może się to przyczynić do dalszego spadku popularności ekipy rządzącej. Platformie może również zaszkodzić fakt, że prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz hołubi nagrodami burmistrzów z Platformy Obywatelskiej, nawet tych z fatalnymi wynikami finansowymi: ”Nagrody dla burmistrzów i wiceburmistrzów warszawskich dzielnic pochłonęły w 2011 r. półtora miliona złotych. Lwia część tych premii powędrowała do ludzi z PO. Można to tłumaczyć ich nadreprezentacją wśród burmistrzów – aż 14 z 18 włodarzy dzielnic jest z Platformy – ale już zestawienie wysokości nagród z efektywnością zarządzania wskazuje na partyjny, a nie merytoryczny klucz, jakim kierowała się prezydent Warszawy” (Rzeczpospolita, Robert Biskupski, “PO hojnie opłaca swoich”, 09.02.). Warto wspomnieć także o nowej strukturze, którą chce powołać do życia szóstka młodych posłów PO. Chodzi o Parlamentarny Zespół ds. Wolnego Rynku. Jej założenie ma być ogłoszone na następnym posiedzeniu Sejmu. Twórcy zespołu zaprzeczają, że będą środowiskiem konkurencyjnym wobec dwóch istniejących w PO frakcji: grupy Grzegorza Schetyny i spółdzielni Cezarego Grabarczyka.

Prawo i Spawiedliwość w ostatnich dniach pojawiło się w 164 artykułach. Prasa często wspominała o wstąpieniu Antoniego Macierewicza do PiS-u: “Wczoraj PAP podała, że wkrótce – wraz ze swym mikroskopijnym Ruchem Katolicko-Narodowym– Macierewicz wstąpi do PiS i niewykluczone, że będzie jego wiceprezesem” (Gazeta Wyborcza, Wojciech Szacki, “Przychodzi Macierewicz do PiS-u”, 11.02.). Poza tym opozycja skrytykowała prezydenta Bronisława Komorowskiego: “Bronisław Komorowski odmówił wręczenia nominacji nowemu szefowi Naczelnej Prokuratury Wojskowej. W tym samym dniu znalazł jednak czas, by wręczyć awans generalski wiceszefowi Służby Więziennej. Według polityków opozycji zachowanie głowy państwa stanowi wotum nieufności wobec ostatnich zmian w prokuraturze” (Gazeta Polska Codziennie, Przemysław Harczuk, “Prezydent udaje, że go nie ma”, 06.02.). W związku z głośną sprawą śmierci małej Magdy z Sosnowca, prezes PiS pozwolił sobie na przypomnienie profesjonalizmu Służby Bezpieczeństwa, które według niego działało skutecznie, w przeciwieństwie do współczesnej policji: “- Czytając opracowania IPN, natrafiłem na projekty śledztw przygotowywane przez SB. Jakieś ulotki, napisy na murach. I rzeczywiście są dziesiątki punktów, szerokie działania rzetelnie przygotowywane. Trzeba się cieszyć, że SB nie ma, ale policja nie potrafiła przejąć tych metod – mówił Kaczyński” (Gazeta Wyborcza, Wojciech Szacki, “Tęsknota prezesa ”, 09.02.).

Partia opozycyjna i partia rządząca pojawiły się razem w 69 publikacjach. Dotyczyły one głównie spadku notowań PO w stosunku do PiS: “Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni poparcie dla PO spadło o 9 punktów procentowych. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP. – Może się tak zdarzyć, że w 2013 roku ugrupowanie Donalda Tuska będzie partią numer dwa w Polsce – prorokuje Rafał Chwedoruk, politolog. Według sondażu PO uzyskała 28 proc. poparcia, PiS 26 proc.” (Super Express, “ Polacy mają dość PO ”, 11.02.). Zdaniem Polski The Times PiS usuwa się w cień wierząc, że “rząd wykrwawi się sam”: “Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie taki dzień, że nam się uda, że będziemy mieli w Warszawie Budapeszt – zapewniał swoich sympatyków w pierwszym komentarzu w wieczór wyborczy prezes PiS Jarosław Kaczyński. A za tymi słowami kryła się niegasnąca nadzieja, że jednak kryzys gospodarczy musi wcześniej czy później doprowadzić do buntu społecznego, sprawić, że ludzie wyjdą na ulice w proteście przeciwko rządom Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej. Nie minęły trzy miesiące i ludzie rzeczywiście wyszli na ulice, skandując często bardzo mocno antyrządowe hasła” (Polska The Times, “Nowa strategia PiS: czekać”, 10.02.). Prezes Kaczyński oprócz tego zarzuca rządowi nieudolność w staraniach o pieniądze z Brukseli. PO broni się tłumacząc, że negocjacje dopiero ruszyły. W związku z tym PiS 9 lutego zorganizował debatę „Fundusze Europejskie – realistyczne spojrzenie na przyszłość”, podczas której eksperci i naukowcy ocenili starania rządu o zabezpieczenie polskich interesów w unijnej perspektywie budżetowej na lata 2014 – 2020.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pięć badanych partii jednocześnie wymieniono w 9 publikacjach (niecałe 3 % spośród wszystkich 369). Artykuły dotyczyły przede wszystkim sondaży popularności w myśl, których jak już wspomniano wyżej notowania PO idą w dół. Jeśli chodzi o resztę partii to: „Trzecią pozycję zajmuje Ruch Palikota (10 proc.), potem jest SLD (9 proc.) i PSL (5 proc.). TNS OBOP podkreśla, że w porównaniu z takim samym sondażem ze stycznia poparcie dla PO zmniejszyło się aż o 9 punktów procentowych, a równocześnie PiS zyskało 4 punkty. Okazuje się również, że tak niskich notowań Platforma nie miała od czasu wygranych wyborów w 2007 roku” (Nasz Dziennik, “ Platforma Obywatelska gwałtownie w dół”, 11.02.). Często przywoływany przez ekspertów i dyplomatów okazał się ranking 100 najbardziej wpływowych Polaków opublikowany przez Przekrój. Na pierwszym miejscu listy dziennik umieścił premiera Donalda Tuska. Dopiero na drugim znalazł się prezydent Bronisław Komorowski. Wysokie noty otrzymał także Waldemar Pawlak, który uplasował się na trzeciej pozycji. Swoje miejsce znalazł m.in. Marek Belka (13), Hanna Gronkiewicz – Walz (15) i Radosław Sikorski (21).

Podsumowując: w zeszłym tygodniu, podobnie jak dwa tygodnie temu na plan pierwszy wysuwają się słabe notowania rządu. Tym razem jest to spowodowane nieakceptowanym społecznie pomysłem Donalda Tuska na zwiększenie wieku emerytalnego. Opozycja zajęła się krytyką wspomnianego planu ustawy emerytalnej, ale jak domniemuje prasa, postanowiła przy tym pozostać w cieniu rządu wierząc, że bez jej ingerencji i tak “sam się wykrwawi”.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu