100 metrowe żurawie na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie

Budowę kompleksu biurowo–handlowego Plac Unii w Warszawie, inwestycji firm Liebrecht & wooD oraz BBI Development NFI, wspiera już pięć żurawi wieżowych. W najbardziej zaawansowanej fazie prac, kiedy powstawać będzie 90-metrowy wieżowiec, dwa z żurawi osiągną po prawie 100 metrów wysokości.

Żuraw wieżowy jest jedną z największych maszyn używanych w procesie budowy. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe jest podwyższanie go wraz ze zwiększającą się wysokością budynku. Maszyny przeznaczone są do transportu ciężkich prefabrykatów, betonu, stali i innych materiałów w dowolne miejsca na placu budowy.

Na Placu Unii Lubelskiej pracuje aktualnie pięć żurawi podobnej wysokości. W najbardziej zaawansowanej fazie robót, przy powstawaniu 90-metrowej wieży, dwie maszyny osiągną wysokość po 100 metrów każda. Żuraw o największym zasięgu pracuje na obszarze o promieniu 45 metrów. Zakres pozostałych maszyn to 40 i 35 metrów. Maksymalny udźwig najpotężniejszego żurawia wynosi 12,5 tony przy trzonie i 2,5 tony na końcu ramienia.

Aby zapewnić stabilność żurawiom o tak dużym udźwigu, osadzono je głęboko w płycie fundamentowej Placu Unii. Po zakończeniu prac maszyny zostaną „odcięte” powyżej linii betonu, a fragmenty ich stalowych konstrukcji na zawsze pozostaną w fundamentach budynku.

Zakończenie prac budowlanych i otwarcie Placu Unii przewidziano na październik 2013 roku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu