Stół Roberta Majkuta

Stół zaprojektowany przez Roberta Majkuta jest unikatowym egzemplarzem. Stanowi część koncepcji projektanta obejmującej sam obiekt oraz cykl sześciu grafik wykonany na podstawie matrycy znajdującej się na blacie.

Opis autora:

Stół to mebel symboliczny. Nie bez przyczyny stał się nośnikiem mojej idei. Zaprojektowany, wymodelowany i zwizualizowany całkowicie cyfrowo, zapoczątkował odwrotny proces w stosunku do postępu cywilizacyjnego. Jako cyfrowy wirtualny model, wycinany maszynowo, stał się obiektem dalszej typowo rzemieślniczej pracy i obróbki. Zwieńczeniem ręcznie składanej i wykańczanej konstrukcji stał się reliefowy blat, którego przestrzenna struktura posłużyła jako matryca do wykonania odbitek, po których rzeźbiony blat został zaraz zalany warstwą żywicy zamykając żywy proces i czyniąc niemożliwym dalsze jego powtarzanie.

1Tym samym użytkowy obiekt stał się jednocześnie narzędziem i obiektem artystycznym, instrumentem ale i zamkniętą chwilą, tworząc własne, silne, odrębne znaczenie. Stał się narzędziem i samodzielną całością. Samodzielną ale i współtworzącą. Istniejącą w kontekście zarówno sposobu działania jak i szczególnej zależności, obecnej tylko w kontekście wzajemnego istnienia rzeczy.

Konstrukcja żeberkowej podstawy stołu wykonana jest z lakierowanego na czarno mdf’u. Blat stołu został wyfrezowany cyfrowo w formę reliefu i polakierowany. Górna część reliefu została pomalowana na kolor czarny i służyła jako matryca do odbitek. W końcowej fazie produkcji blat został zalany kilkumilimetrową warstwą epoksydowej żywicy zakrywającą całość reliefu i tworzącą gładką, połyskującą powierzchnię blatu. Krawędzie i boki blatu polakierowano na czarno. Stół stanowi konstrukcyjny monolit a zastosowane techniki rzemieślnicze mają ręczny charakter wykończeń.

Wymiary stołu: blat – 100 cm X 206 cm; wysokość – 74 cm

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu