ALPHASHOT innowacyjną technologią RemaDays 2012

Podczas tegorocznej edycji targów branżowych RemaDays 2012 ORBITVU zaprezentowało automatyczne studio fotograficzne ALPHASHOT. Urządzenie już w dniu premiery otrzymało nagrodę dla innowacyjnej technologii.

Urządzenie nagrodzone zostało medalem targów – wyróżnieniem przyznawanym innowacyjnym technologiom – pod patronatem Instytutu Mechaniki i Poligrafii na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Jury konkursu wysoko oceniło funkcjonalność rozwiązania, w tym przede wszystkim możliwość automatycznego wycinania tła już na etapie wykonywania zdjęcia produktu.

ALPHASHOT, którego premiera miała miejsce pierwszego dnia targów RemaDays, to kompaktowe studio fotograficzne z automatycznym wycinaniem tła, dedykowane do masowego wykonywania oraz postprocessingu zdjęć produktów.

Innowacyjność technologii została osiągnięta przez zastosowanie zaawansowanych algorytmów sterujących pracą urządzenia, które są w stanie wyróżnić piksele tła i je usnąć, ustawić parametry pracy aparatu. Urządzenie samo dobiera intensywność oświetlenia, przesłonę, czas naświetlania, balans kolorów itp., a dzięki temu pozwala automatycznie wykonywać wysokiej jakości zdjęcia produktów, nawet bez posiadania specjalistycznej wiedzy.

Połączenie zaawansowanych funkcji z prostotą obsługi pozwala w szybki i łatwy sposób uzyskać zdjęcia w finalnej postaci z wyciętym tłem.  To nie tylko oszczędność czasu, ale i redukcja kosztów: raz wykonane zdjęcie może być z powodzeniem wielokrotnie wykorzystywane, zarówno w reklamie, komunikacji wewnętrznej, jak i marketingowej firmy.

Ponieważ wykonanie estetycznego zdjęcia, eksponującego walory fotografowanego obiektu, wymaga jednak specjalistycznej wiedzy z zakresu fotografii i jej cyfrowej obróbki, odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, firmy często zmuszone są korzystać z usług profesjonalnych fotografów, co wpływa na koszty i wydłuża czas wykonania zdjęcia. – wyjaśnia Tomasz Bochenek, prezes spółki ORBITVU. – Co znamienne, sam proces wykonywania zdjęcia nawet przez doświadczonego fotografa nie kończy się z chwilą jego wykonania: dalej następuje żmudna i czasochłonna obróbka zdjęcia przy pomocy graficznego oprogramowania, gdzie poprawia się m.in. kontrast, balans bieli, głębię kolorów, a także wycina obiekt z tła, na którym było fotografowane.

Brzmi czasochłonnie i kosztownie? Udowadniamy, że wcale takie być nie musi – przekonuje Tomasz Bochenek. Cały ten proces: od wykonania zdjęcia produktu, przez automatyczne wycinanie jego tła, po obróbkę graficzną zamknęliśmy w obrębie jednego urządzenia – dodaje.  Ideą, która przyświecała nam podczas tworzenia ALPHASHOT, było połączenie zaawansowanych funkcji z intuicyjną obsługą, tak, aby każdy mógł samodzielnie wykonać doskonałe zdjęcie produktów.

Dlatego ALPHASHOT to dużo więcej niż fotografia bezcieniowa – to pełne studio fotograficzne zamknięte w kompaktowej obudowie, które współpracuje zarówno z Windows, jaki z MAC OS. Wchodzące w skład rozwiązania oprogramowanie ułatwia także powtarzalność zdjęć, dając możliwość zapisania zdjęcia – szablonu, z którego ustawienia będą następnie wykorzystywane w kolejnych fotografiach.

ALPHASHOT to produkt zaprojektowany i wykonany przez polskich inżynierów z firmy ORBITVU, od ponad 15 lat zajmujących się opracowaniem, sprzedażą i wdrażaniem rozwiązań dla fotografii.

ALPHASHOT przeznaczone jest do fotografowania przedmiotów o wymiarach 40x40x30 (szer., wys., głębokość).  Planowane są jednak kolejne wersje urządzeń dla obiektów większych oraz umożliwiających wykonywania zdjęć i prezentacji 360°.

Nieprzypadkowo premiera ALPHASHOT odbyła się podczas targów branży reklamowej RemaDays – agencje reklamowe i promocyjne, które obok producentów, masowo wykonują zdjęcia produktów, to jedna z głównych grup adresatów urządzenia. Automatyczne studio fotograficzne spod marki ORBITVU  jest przełomem również dla sklepów internetowych, które na co dzień borykają się z koniecznością szybkiego wykonania zdjęć oferowanego przez nich asortymentu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu