Praca w zespole – kooperacja czy chaos?

Tagi:

21.02.12 w Legnicy odbędzie się promocyjne szkolenie Agencji SEDNO pt. „Praca w zespole”. Zespół pracowników jest podstawową jednostką organizacyjną w każdym przedsiębiorstwie, to tutaj zaczyna się realizacja każdego projektu, produkty i usługi są tworami współpracujących ze sobą osób. Ale czy kooperacja nie jest umiejętnością nabytą w procesie socjalizacji? Czy warto poświęcać czas, na zdobywanie tego typu umiejętności?

Otóż odpowiedz jest bardzo prosta. Jednostki ludzkie gromadzą się nieustannie, przyjmując różnorodne formy. Zjawisko naturalnego grupowania się, zostało opisane już przez dziewiętnastowiecznego psychologa Gustave Le Bona, który nazwał je psychologią tłumu. Zdaniem naukowca, ludzie jednoczą się w chaotyczne zbiorowości, skupione wokół wspólnego celu. Społecznościami tymi rządzą jednak specyficzne prawa, jednostki są skłonne postępować irracjonalnie i niezgodnie z własnymi przekonaniami, tłum Le Bona postępuje prymitywnie i nieobliczalnie, podążając ślepo za wolą większości.

Prawidłowości opisane przez psychologa, nie są jedynymi determinantami procesów grupowych. W pracy zespołowej, w której mają okazję ścierać się, bądź co bądź rozmaici indywidualiści, zachodzi szereg procesów wpływających bezpośrednio na efektywność całego przedsiębiorstwa. Szkolenie „Praca w zespole” skierowane jest do wszystkich tych, którzy pragną zwiększyć swoją wydajność podczas grupowych przedsięwzięć oraz odczuwają brak umiejętności utrzymania dobrej atmosfery w pracy. Podczas szkolenia uczestnicy poznają procesy rządzące tworzeniem grupy, rozwiną w sobie postawy ułatwiające harmonijne współdziałanie, wypracują zasady efektywnej komunikacji oraz zapoznają się z technikami organizacji pracy indywidualnej w kontekście pracy zespołowej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu