Podpis biometryczny zrewolucjonizuje Obsługę Klienta

Serwis WygodnyPodpis.pl powstał z myślą o dostarczeniu rzetelnych informacji na temat zastosowania elektronicznego podpisu biometrycznego. Zdaniem twórców portalu, rozwiązanie to zrewolucjonizuje rynek Obsługi Klienta, przynosząc użytkującym go instytucjom oszczędność czasu, pieniędzy, a dodatkowo przyczyni się do ochrony środowiska. Idea podpisu biometrycznego od lat dostępna w Europie Zachodniej, w Polsce dopiero zaczyna raczkować.

Odręczny podpis elektroniczny od lat z powodzeniem wykorzystywany jest w Europie Zachodniej, krajach basenu morza Śródziemnego (np. Chorwacja, Hiszpania, Włochy) oraz Stanach Zjednoczonych, Azji i RPA, jednakże w Polsce znajduje się dopiero we wczesnej fazie rozwoju. Konieczność optymalizacji kosztów związanych z obsługą klienta skłoni wiele firm do implementacji tego innowacyjnego rozwiązania. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, serwis WygodnyPodpis.pl dostarcza sprawdzonych i rzetelnych informacji na temat możliwości jego zastosowania, sprzętu oraz segmentów rynku, którym jest dedykowany. Założeniem portalu jest propagowanie technologii elektronicznego podpisu biometrycznego i wykorzystania go w różnych obszarach działalności biznesowej.

Odręczny podpis elektroniczny, zwany inaczej podpisem biometrycznym lub powszechnie „wygodnym podpisem”, przy użyciu odpowiednich urządzeń (np.: tablety, penpady, ekrany piórkowe), rejestruje dane statyczne tj. wygląd podpisu, jak i dynamiczne: czas składania, poziom nacisku pióra oraz parametry charakteryzujące przyspieszenie dla poszczególnych części podpisu. Do podpisania dokumentu, zamiast kartki i długopisu, Klientowi przedstawiany jest ekran wraz z elektronicznym piórem, przy którego pomocy podpisuje elektroniczną wersję dokumentu (PDF) bezpośrednio na ekranie urządzania, bez konieczności drukowania. Podpis zostaje automatycznie zaszyfrowany i zintegrowany z zawartością dokumentu stając się jego integralną częścią.

– Parametry dynamiczne odręcznego podpisu elektronicznego, niemożliwe do zarejestrowania przy tradycyjnym podpisie, tworzą tzw. biometryczny profil danego podpisu, unikalny dla każdego człowieka, co wiąże się z tym, że prawdopodobieństwo jego podrobienia jest bliskie zeru – uważa Grzegorz Jancik z portalu WygodnyPodpis.pl.

Po złożeniu podpisu, dane biometryczne zostają trwale powiązane z treścią dokumentu, w sposób, który uniemożliwia dokonanie jakiejkolwiek zmiany bez pozostawienia śladu. Modyfikacje dokumentu lub próby manipulacji podpisem są widoczne dla każdego, nawet przy wykorzystaniu darmowego oprogramowania powszechnie stosowanego do odczytu plików PDF. Dodatkowo przechowanie danych biometrycznych razem z podpisem umożliwia weryfikację podpisu w późniejszym terminie (np. w przypadku konieczności zweryfikowania podpisu przez biegłego grafologa). Ilość i jakość danych, charakteryzujących podpis, zawarta w podpisanym dokumencie jest nieporównywalnie większa niż informacje, które biegły grafolog mógłby uzyskać dzięki analizie podpisu złożonego na dokumencie.

Jednym z założeń serwisu jest wskazanie korzyści wynikających z zastosowania tego rozwiązania.

– Średnia, roczna obsługa jednej umowy w banku wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, na co składa się koszt wydruku, transport, indeksacja, jak również opłacenie pracowników. W sytuacji, gdy w banku podpisuje się rocznie tysiące umów, użycie ”wygodnego podpisu” daje oszczędności idące w miliony złotych – tłumaczy Grzegorz Jancik.

Kolejnym istotnym elementem wynikającym z jego wdrożenia jest uproszczenie procesów i oszczędność czasu, a także kwestia ekologii. Korzystanie w organizacji z wygodnego podpisu pozwala znacznie ograniczyć zużycie papieru, a nawet zupełnie go wyeliminować. Idąc dalej tym tropem, podpis elektroniczny efektywnie ogranicza emisję gazów cieplarnianych oraz pomaga ratować drzewa.

Rozwiązanie podpisu biometrycznego może być wykorzystywane w każdej firmie mającej do czynienia z obiegiem dokumentów. Przeważającą grupą użytkowników rozwiązania są jednak duże korporacje z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej i administracja. W ich przypadku oszczędności pozwolą na zwrot inwestycji nawet po kilku/ kilkunastu miesiącach.

– Firmie, która miesięcznie potrzebuje podpisać 50 dokumentów, czas zwrotu inwestycji będzie dłuższy od np. Banku, w którym każde urządzenie będzie użyte kilkaset razy w ciągu tygodnia. Z drugiej strony jednak małe przedsiębiorstwa nie muszą przejmować się kosztami integracji z posiadaną infrastrukturą IT. W tym przypadku nieskomplikowana infrastruktura przekłada się na minimalne koszty wdrożenia – wyjaśnia Grzegorz Jancik.

Rynek odręcznego podpisu elektronicznego w Polsce jest jeszcze we wstępnej fazie rozwoju. WygodnyPodpis.pl szacuje, iż obecna wartość rynku bankowego wynosi kilkaset milionów złotych. Niewiele mniejsza suma przypisywana jest branży telekomunikacyjnej i ubezpieczeniowej. Natomiast w Europie Zachodniej rozwiązanie jest już stosowane od kilku lat. W Hiszpanii znacząca większość banków posiada rozwiązanie podpisu biometrycznego. Z kolei w Niemczech rynek w przeciągu dwóch lat zostanie nasycony.

Więcej informacji na www.wygodnypodpis.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu