Medal dla Kazimierza Górskiego

W przeddzień turnieju Euro2012 nie lada gratka dla kolekcjonerów i kibiców. Po raz pierwszy na rynku dostępny jest srebrny medal upamiętniający Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera polskiej reprezentacji, który doprowadził ją m.in. do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz do zdobycia srebrnego krążka na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974 roku.

„Medale zdobyte przez naszą drużynę pod kierunkiem mojego ojca to nadal jedna z najpiękniejszych kart w historii polskiego sportu. Cieszę się, że dzięki współpracy ze Skarbnicą Narodową udało się w tak szczególny sposób uhonorować jego ogromny dorobek. To piękna pamiątka dla tych wszystkich, którzy kibicowali ‘Orłom Górskiego’, ważna również dla młodzieży, która dzięki niej pozna historię największych sukcesów polskiego futbolu” – mówi Dariusz Górski, syn trenera.

Okolicznościowy medal upamiętniający najlepszego polskiego trenera XX wieku został wykonany przez Skarbnicę Narodową w ramach serii „Wielcy Polacy”. – „Jest on pierwszym sportowcem uhonorowanym w tej największej i najdłuższej polskiej serii numizmatycznej. Wśród najbardziej zasłużonych dla Polski nie mogło zabraknąć Kazimierza Górskiego. Jego „orły” w czasach komunizmu dały Polakom niezapomniane chwile wielu zwycięstw, których reprezentacji Polski dotychczas nie udało się powtórzyć. Jestem bardzo dumny z tego, że dzięki współpracy z rodziną Kazimierza Górskiego udało się nam doprowadzić do stworzenie tego medalu. Mamy nadzieję, że będzie przywoływał legendę niezapomnianego trenera” – mówi Adam Zieliński, Dyrektor Skarbnicy Narodowej.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Całe swoje życie poświęcił piłce nożnej. W młodości grał na pozycji napastnika w klubach piłkarskich rodzinnego miasta. Niestety wojna przeszkodziła mu w rozwoju świetnie zapowiadającej się kariery. Po jej zakończeniu grał jeszcze w Legii Warszawa oraz wystąpił w jednym meczu międzypaństwowym Polska-Dania. W 1954 rozpoczął pierwszą samodzielną pracę szkoleniową z drużyną Marymont Warszawa. Potem trenował jeszcze warszawską Gwardię, Legię oraz Lubliniankę. W latach 1970-76 został selekcjonerem polskiej reprezentacji i doprowadził ją do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z polską reprezentacja od 1977 do 1986 trenował greckie drużyny. Z Panathinaikosem i Olympiakosem zdobył mistrzostwo Grecji. W tym okresie przez dwa lata trenował również stołeczną Legię. Po zakończeniu kariery trenerskiej i powrocie do Polski od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991-95 był jego prezesem. Po ustąpieniu pozostał prezesem honorowym.

Wybity przez Skarbnicę Narodową medal przedstawia na awersie portret Kazimierza Górskiego oraz symboliczną scenę meczu piłki nożnej wraz z trybuną kibiców. Na rewersie znajduje się stylizowana kompozycja historycznych wizerunków godła. Medal wykonany jest ze srebra wysokiej próby (925/1000). Skarbnica Narodowa przygotowała dla kolekcjonerów 20012 egzemplarzy.

Specyfikacja medalu:

  • Rok emisji: 2012
  • Kraj emisji: Polska
  • Metal: Srebro próby 925/1000
  • Waga: 10 g
  • Średnica: 30 mm
  • Jakość: Najwyższa jakość mennicza, stempel lustrzany
  • Limitacja: 20012 egzemplarzy
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu