Festiwal wina i serów

To już XV edycja imprezy odbywającej się cyklicznie w CH Blue City dla miłośników wykwintnych trunków i serów. Festiwalowi goście mogą nie tylko degustować prezentowane produkty, ale też kupić je lub zamówić po okazyjnych cenach!

W najbliższy weekend, 10,11,12 lutego br., podczas Festiwalu Wina i Serów głowa rozboli nie od zbyt dużej ilości kosztowanych trunków, co od ich ogromnego wyboru. Supertoskanery, piemonckie barolo i barbaresco, beczkowe wina z Apulii i Sycylii a może słodkie wina z suszonych winogron? Bordoskie, potężne merloty i cabernety czy kwiatowe, bardzo aromatyczne muskaty i gewurztraminery z Alzacji? Klasyczne malbec z Argentyny i carmenere z Chile, zawsze świetne i odrobinę pikantne pinotage z Południowej Afryki oraz butikowe wina z serca Hiszpani. Na specjalne okazje cava z Katalonii i francuskie cremanty.

Fani dobrej kuchni skuszą się z pewnością na sery i wędliny z Toskanii i Austrii, polskie oscypki i bryndzę, oliwy tłoczone z owoców rodzących się wśród najlepszych włoskich winnic. Z winem będą komponowały się wytrawne sery – zarówno te typu roquefort lub stilton, jak i oryginalne wyroby korycińskie oraz prawdziwe munster i gorgonzola.

Łącznie w trakcie trzech dni wystawcy zaprezentują ponad 500 gatunków win i 200 innych produktów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu