Przejdź do treści

9 milionów Polaków szuka inspiracji kulinarnych w Internecie

Przepisy kulinarne możemy znaleźć w serwisach kulinarnych takich jak gotowanie.onet.pl czy gotujmy.pl, na stronach producentów produktów spożywczych: przepisy.pl – Knorr lub mojeciasto.pl – Kasia, w aplikacjach mobilnych, np. Przepisy.pl, Wybory Kulinarnego Bloga Roku. Coraz większą popularnością cieszą się także blogi kulinarne z przepisami.

W Polsce, w serwisie Durszlak.pl zagregowanych jest prawie 1250 blogów kulinarnych. Firma Listonic, która stworzyła Przycisk Listonic – jednym kliknięciem zamienia przepis kulinarny na listę zakupów w aplikacji mobilnej Listonic – zaprezentowała wyniki badań polskiej kulinarnej blogosfery za 2011 rok. 9 milionów Polaków co miesiąc przegląda przepisy w Internecie, 2,5 miliona osób robi to regularnie spędzając średnio 2 minuty na stronie z przepisem.

Najpopularniejszymi blogami kulinarnymi w Polsce są Moje Wypieki (mojewypieki.blox.pl), Kwestia Smaku (kwestiasmaku.com), White Plate (whiteplate.blogspot.com) oraz Pozytywna Kuchnia (pozytywnakuchnia.pl).

Najczęściej inspiracji kulinarnych w sieci szukamy przed Wielkanocą i Sylwestrem, jednak największy wzrost popularności przepisów przypada przed Wigilią. Przed Wielką Nocą najczęściej szukamy przepisów na jaja, sałatki i ciasta, przed powitaniem Nowego Roku popularne są przekąski – sałatki, surówki, pizze, lasagne i tortille. Przed wigilijną wieczerzą szukamy przepisów na potrawy takie jak kutia, kapusta z grochem, karp w galarecie czy barszcz czerwony.

Wśród najczęściej wyszukiwanych przepisów w Internecie należy wymienić sernik, pączki, ciasto na pizzę czy bardzo popularne muffinki. Zdarzają się też zadziwiające przepisy np. na bomby z serem czy czekoladową rózgę. Blogi kulinarne to także zaangażowana społeczność. Kwestia Smaku zebrała ponad 50 tysięcy fanów, podobnie Moje Wypieki – ponad 40 tysięcy fanów.

Wiadomości pochodzą ze statystyk Przycisków Listonic, które jednym kliknięciem zamieniają przepis na listę zakupów w mobilnej aplikacji Listonic. Z przycisków obecnie korzysta ponad 300 blogów i serwisów z przepisami. Przyciski wyświetla są miesięcznie 30 milionów razy osiągając 6,3 miliona odwiedzin w grudniu 2011.