Przejdź do treści

Okulary dla aktywnych

Soczewki korekcyjne oraz okulary przeciwsłoneczne mogą być, obok profesjonalnych gogli, gadżetem niezbędnym dla osób uprawiających sport zimą. Narciarstwo, snowboard, czy jazda na rowerze to tylko kilka z dyscyplin, w których komfort widzenia jest bardzo ważny. O potrzebie zadbania o odpowiednie okulary zimą opowie Marcin Krasnodębski, ekspert marki Belutti.

Niezależnie od pory roku okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy podczas aktywnego spędzania wolnego czasu. „Przykładowo, uprawiając jogging w słoneczny dzień, musimy mrużyć oczy, aby ochronić je przed zbyt intensywnym światłem. Zamiast cierpieć dyskomfort z tego powodu warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Ich podstawową rolą jest eliminacja tzw. efektu olśnienia, poprzez ograniczenie ilości promieni słonecznych docierających do naszego oka. W ten sposób okulary poprawiają komfort widzenia, który jest kluczowy” – mówi Marcin Krasnodębski, ekspert marki Belutti.

Kolejnym podstawowym powodem używania okularów przeciwsłonecznych jest zabezpieczenie wzroku przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego (UV), które jest obecne także zimą. To o tyle ważne, gdyż właśnie to promieniowanie UV jest bardzo często przyczyną wielu chorób. Co więcej słońce odbijane od białego śniegu jest groźniejsze dla naszych oczu od słońca docierającego latem. Dla zobrazowana zagrożenia promienie słoneczne odbite od różnych powierzchni w ujęciu procentowym przedstawiają się następująco: od śniegu i lodu – 85%, od powierzchni wody – 20%, od trawy – 10%. Należy również pamiętać, że na każde 1000 metrów wzwyż natężenie promieniowania UV zwiększa się o 15%, dlatego w górach otrzymujemy jeszcze wyższą dawkę promieniowania UVA i UVB niż przebywając nad morzem.

„Dodatkowo, kolejną zaletą markowych okularów przeciwsłonecznych jest to, że wpływają na wyostrzanie obrazu (poprzez neutralizację efektu rozmycia) oraz poprawiają komfort widzenia, eliminują zjawisko męczliwości wzroku, redukują zamglenie oraz wzmacniają kontrast obiektów przy właściwym zachowaniu relacji barw” – mówi Krasnodębski.

Grylamid dla aktywnych

Osoby aktywne fizycznie, noszące okulary korekcyjne powinny wybierać specjalne sportowe modele, które charakteryzuje elastyczny materiał o podwyższonej jakości i odporności na pęknięcia czy złamania.

„Tego typu oprawki są dostępne w ofercie marki Belutti. Wyjątkowa elastyczność modeli linii Belutti Jelly Eyewear bierze się stąd, iż wykonano je ze specjalnego tworzywa – grylamidu”– zaznacza Krasnodębski.

Reasumując, niezależnie od tego jakie okulary wybieramy – przeciwsłoneczne czy korekcyjne, ważne jest, aby były odpowiednio dobrane.. Idealne okulary muszą być wielkością dobrane do konkretnej twarzy oraz powinny cechować się dobrą jakością i solidnym wykonaniem potwierdzonym certyfikatami.