Polacy finalistami w konkursie kosmicznych eksperymentów YouTube Space Lab

Tysiące zgłoszeń z ponad 80 krajów – Polska w czołówce pod względem liczby finalistów wraz z USA, Indiami, Kanadą i Hiszpanią

YouTube, Lenovo i Space Ventures we współpracy z agencjami kosmicznymi, takimi jak National Aeronautics and Space Administration (NASA), Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA), podały nazwiska sześćdziesięciu finalistów YouTube Space Lab (youtube.com/spacelab) — międzynarodowego konkursu dla uczniów w wieku 14–18 lat, polegającego na zaprojektowaniu eksperymentu naukowego, który można przeprowadzić w kosmosie.

„Konkurs Space Lab zgromadził najzdolniejszych młodych ludzi z całego świata. Jesteśmy pod wrażeniem ich zgłoszeń, które naprawdę dają do myślenia” — powiedział Michael Schmedlen, dyrektor ds. edukacji na świecie firmy Lenovo. „Z punktu widzenia ogólnoświatowej edukacji zauważamy wyraźną korelację pomiędzy otrzymanymi zgłoszeniami a wynikami naszej ankiety Global Student Science and Technology Outlook. Okazuje się, że uczniowie z krajów rozwijających się, takich jak Indie, Meksyk czy Rosja, bardziej interesują się naukami ścisłymi i wybierają zawody związane z nimi częściej niż rówieśnicy z krajów rozwiniętych”.

Organizatorzy konkursu otrzymali tysiące zgłoszeń wideo z ponad 80 krajów. To znacząca liczba, biorąc pod uwagę niezwykłe wymagania — należało bowiem zaprojektować eksperyment, który można przeprowadzić w kosmosie. Takie zadania stały dotychczas przez wykwalifikowanymi astronautami i naukowcami. Uczestnicy nie tylko opisywali na wideo swoje naukowe eksperymenty, ale też przedstawiali demonstracje i animacje procedur. Najwięcej finalistów, bo aż 10, pochodzi z USA. Na drugim miejscu uplasowały się Indie z 9 finalistami. Pierwszą piątkę pod względem liczby zgłoszeń dopełniają Polska, Kanada i Hiszpania.

Do 24 stycznia społeczność użytkowników YouTube mogła oceniać te zgłoszenia wraz z komisją, w której zasiadają tak poważani specjaliści, jak słynny kosmolog, profesor Stephen Hawking, administrator NASA ds. badań i operacji załogowych William Gerstenmaier, administrator NASA ds. edukacji i były astronauta Leland Melvin, astronauta ESA Frank De Winne, astronauta JAXA Akihiko Hoshide oraz założyciel Cirque du Soleil Guy Laliberte. Użytkownicy YouTube i komisja sędziowska wyznaczą 6 zwycięzców regionalnych (po 2 zespoły z każdego z 3 regionów), którzy pojadą do Waszyngtonu. Tam zostaną wyłonieni dwaj zwycięzcy ogólnoświatowi (po 2 zespoły z każdej grupy wiekowej), a poznamy ich w marcu.

Duże zainteresowanie na całym świecie

Do konkursu Space Lab zostali zaproszeni początkujący naukowcy z dwóch kategorii wiekowych: 14–16 i 17–18 lat, którzy samodzielnie lub w grupach maksymalnie trzyosobowych, mogli przesłać wideo YouTube z opisem swojego eksperymentu na adres YouTube.com/SpaceLab. Kanał Space Lab, zawierający najlepsze nagrania wideo poświęcone naukom ścisłym i kosmosowi, oglądano łącznie na całym świecie ponad 40 milionów razy. Większość zgłoszeń — około 40% — nadeszła z Indii, z USA — 15%. Pozostałe kraje z pierwszej dziesiątki to Wielka Brytania, Rosja, Izrael, Kanada, Hiszpania, Włochy, Polska i Japonia. Zespoły w wieku 14–16 lat nadesłały 78% zgłoszeń, a 22% zgłoszeń nadeszło od zespołów w wieku 17–18 lat. Niemal połowa młodzieży uczestniczyła w konkursie indywidualnie, a zespoły złożone z 2–3 osób stanowiły nieco ponad 50%.

Sześciu zwycięzców regionalnych zostanie wyłonionych w lutym. W marcu zbiorą się oni w Waszyngtonie i odbędą lot w warunkach nieważkości oraz otrzymają Notebook Lenovo IdeaPad. Spośród nich zostanie wybranych dwóch zwycięzców światowych. Ich eksperymenty zostaną przeprowadzone na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad 400 km od Ziemi, podczas transmisji na żywo w YouTube z notebooka ThinkPad. Będzie to element ogólnoświatowego wydarzenia poświęconego nauce i kosmosowi. Zwycięzcy światowi będą mogli także wybrać jedną z dwóch wyjątkowych nagród kosmicznych: wycieczkę do Japonii, gdzie będą mogli zobaczyć start rakiety z ich eksperymentem na Międzynarodową Stację Kosmiczną, lub — po ukończeniu 18 lat — wyjątkowe szkolenie dla kosmonautów w Gwiezdnym Miasteczku w Rosji.

Polscy finaliści konkursu YouTube Space Lab

Grupa wiekowa 14-16 lat: Europa, Bliski Wschód i Afryka

  • Maciej Giza — Polska
  • Michał Styk, Maria Leniarska i Jakub Jabłoński — Polska
  • MrMooblo 3 — Polska
  • Rafał Wesołowski, Marcin Ruchniewicz, Krzysztof Kallas – Poland

Grupa wiekowa 17-18 lat: Europa, Bliski Wschód i Afryka

  • Bartosz Krzowski — Polska
  • Patryk Kopciński — Polska
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu