Nowoczesna rehabilitacja, która potrafi zdziałać cuda

„Cudów nie ma, ale jest ciężka, zazwyczaj mrówcza praca, która krok po kroku prowadzi nas w kierunku osiągania określonych celów oraz nowoczesne metody i urządzenia, które przyspieszają tempo powrotu do zdrowia i sprawności – mówią doświadczeni rehabilitanci z białostockiej Hansy, gdzie pacjenci poddawani są nowoczesnym zabiegom terapeutycznym.

Lekarze zwracają uwagę, że kluczowe są umiejętności i kompetencje personelu, który pracuje w oparciu o specjalistyczne metody, indywidualnie z każdym pacjentem. Podstawą skutecznej terapii jest więc doświadczenie i wiedza rehabilitanta. Nowoczesne urządzenia, do których również potrzeba określonych kompetencji, stanowi dodatkowe wsparcie w pracy.

– Współczesna terapia rehabilitacyjna oparta jest na neurofizjologii, na tworzeniu prawidłowych funkcji, na propriocepcji – czyli tzw. zmyśle kinestycznym. To zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu czyli proprioreceptory znajdują się w mięśniach i ścięgnach. Dostarczają mózgowi prawidłowych informacji. Dzięki temu wiemy jak ułożone są nasze kończyny bez konieczności patrzenia na nie – mówi dr Marta Szeparowicz lekarz rehabilitant z Centrum Medycznego Hansa w Białymstoku.

Jedną z nowoczesnych metod wykorzystujących neurofizjologię jest terapia PNF, którą stosuje się w leczeniu schorzeń neurologicznych i ortopedycznych – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. To terapia oparta na wzorcach ruchowych, które towarzyszą nam w każdej czynności. To tworzenie funkcji ruchowej. PNF poddawani są pacjenci po urazach narządu ruchu np. po operacji barku.

Drugą metodą jest Kinetic Control, którą stosuje się w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Rehabilitacja tą metoda polega na poprawie stabilizacji głębokiej kręgosłupa.

– Najskuteczniejszym sposobem leczenia bólu kręgosłupa – niezależnie od odcinka – szyjnego, czy lędźwiowego, jest terapia manualna metodą McKenziego. To metoda wymagająca przede wszystkim znacznej współpracy z pacjentem. Jest terapią nowoczesną, nieinzwazyjną, nie wymaga przeprowadzania żadnych zabiegów. Jest z powodzeniem stosowana w przypadku rwy kulszowej czy rwy barkowej – informuje doktor Marta Szeparowicz, która specjalizuje się w rehabilitacji właśnie tą metodą.

Na dowód niebywałej skuteczności terapii, doktor wspomina pacjenta zakwalifikowanego do operacji kręgosłupa, z powodu silnej rwy barkowej, który właśnie dzięki niej „uciekł” spod skalpela i wrócił do pełnej sprawności już po dwóch miesiącach ćwiczeń.

Lekarze z Hansy zwracają uwagę, że nowe techniki operacyjne wymagają wprowadzania zupełnie nowych sposobów i form rehabilitacji pozabiegowej. Mowa o zabiegach ortopedycznych, wśród których najpopularniejsza w ostatnim czasie jest artroskopia, po której pacjent musi być poddany odpowiedniej rehabilitacji.

– Jedną z form jest wykorzystywanie CPM, czyli urządzenia opartego o tzw. Ciągły Ruch Bierny (Continuous Passive Motion) – wyjaśnia doktor.

To przyrząd, który dzięki indywidualnemu i odpowiedniemu, w zależności od fazy rehabilitacji, ustawieniu zakresu ruchu, przywraca sprawność zoperowanego stawu. Istnieją trzy rodzaje urządzeń CPM. Każdy został zaprojektowany z myślą o rehabilitacji oddzielnych stawów: barkowego, skokowego i kolanowego. To urządzenie stosowane w pierwszym etapie rehabilitacji po przebytym zabiegu.

Innym rodzajem nowoczesnej rehabilitacji jest opracowana przez japońskiego lekarza Kenzo Kase metoda Kinesio Taping – zastosowanie specjalnych taśm klejących różnej mocy, które mają na celu poprawienie ukrwienia, stabilizacji, działają przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, służą wspieraniu funkcji stawu i jego stabilizacji.

– Metoda może być stosowana w każdej grupie wiekowej, a jest oparta na odruchach neurofizjologicznych. To bardzo często stosowana terapia u sportowców i u osób aktywnych – mówi doktor.

Pewną ciekawostką jest natomiast terapia przy użyciu kriokomory. Co ciekawe, białostocka Hansa, to jedyny ośrodek na Podlasiu dysponujący tym zaawansowanym urządzeniem. Pewną nowością jest to, że dzięki umowie z NFZ, pacjenci Hansy mogą korzystać z jej dobroczynnego wpływu na cały organizm całkiem za darmo.

Kriokomora działa pozytywnie na szereg czynności i funkcji organizmu – poprawia wydolność organizmu, pracę układu ruchowego, ale też wspiera system psychiczny. W kriokomorze panują ekstremalne warunki – temperatura oscyluje w granicach -110/130 stopni Celcjusza!

– Zabieg trwa około 3 minut. Odpowiednio przygotowany pacjent, ubrany w specjalną bawełnianą bieliznę, drewniaki, maseczkę i opaskę na uszy, wchodzi do zamkniętej komory. W tym czasie wykonuje delikatne ruchy, ale nie wolno wtedy rozmawiać. Po wyjściu, pacjent zostaje poddany trwającym około pół godziny ćwiczeniom na różne partie ciała, z użyciem cykloergometrów, orbitreków lub atlasu – dodaje.

Najlepsze efekty przynosi cykl dziesięciu zabiegów powtarzanych dwa razy do roku. Zabiegi w kriokomorze są polecane osobom ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, w chorobach reumatycznych i w ortopedii, w chorobach neurologicznych, ale też w stanach depresyjnych.

Kriokomora działa również pozytywnie na urodę, likwiduje cellulitis. Poprawia kondycję, dlatego chętnie korzystają z niej sportowcy.

W porównaniu do terapii prowadzonych u dorosłych, rehabilitacja dziecięca różni się w sposób wyraźny. – Tu przede wszystkim pracujemy metodami neurofizjologicznymi, polegającymi na dostarczaniu dziecku prawidłowych bodźców, przy jednoczesnym eliminowaniu tych nieprawidłowych, a mniejszy jest udział urządzeń i sprzętu rehabilitacyjnego. W tej sferze wyróżnia się metodę: NDT, Vojty, PNF i PeTo – mówi dr Elżbieta Kuchlewska, specjalista rehabilitacji z białostockiej Hansy.

Doktor wyjaśnia, że powyższe formy usprawniania dzieci są co prawda stosowane od lat, ale wynika to ze specyfiki pracy z dzieckiem. – W rehabilitacji osób dorosłych istnieją znacznie szersze możliwości stosowania dodatkowych urządzeń wspomagających proces powrotu do sprawności, określonych partii ciała. Rehabilitacja dzieci odbywa się całościowo. Mamy pomagać, a nie szkodzić – dodaje.

W terapii najmniejszych pacjentów od pewnego czasu wykorzystuje się specjalne kombinezony stabilizujące, przy pomocy których można skutecznie wpływać na konkretne okolice ciała korygując i poprawiając to, co wymaga zmiany, odchodząc tym samym od typowych gorsetów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu