Uczestnik akcji „Jak budować z głową” nagrodzony

Kolejna osoba została nagrodzona poradą eksperta i projektem domu w ramach akcji prowadzonej przez serwis Nieruchomości dziennika Rzeczpospolita i portal domowy.pl. Jest nią pan Szymon z Raciborza, który dopasowany do swojej działki dom wybuduje według projektu LK&807.

Serwis Nieruchomości prowadzi akcję pod hasłem „Jak budować z głową”, w ramach której czytelnikom zainteresowanym budową domu doradzają eksperci z portalu domowy.pl. Aby wziąć w niej udział, wystarczy opisać problem związany z inwestycją. Raz w miesiącu wybierany jest list, którego autora na miejscu planowanej lub prowadzonej budowy odwiedzają eksperci portalu domowy.pl i udzielają fachowej porady. Dodatkową nagrodą dla autora najciekawszego listu jest projekt domu.

– Wygrana w konkursie bardzo nas zaskoczyła. Nie mówiłem żonie o zgłoszeniu, bo nie chciałem, aby czuła się rozczarowana, gdyby nam się nie udało. A tak mieliśmy niespodziankę! – mówi nagrodzony inwestor. Pan Szymon z Raciborza zwrócił się do redakcji z problemem dotyczącym wyboru projektu domu i korzystnego posadowienia budynku na posiadanej działce. Eksperci zdecydowali się na wybór jego listu zaintrygowani dobrą orientacją autora w warunkach działki, wiedzą o potrzebach dotyczących projektu i niemożnością wybudowania domu według optymalnych reguł, które pozwalają na doświetlenie pomieszczeń części dziennej. Na miejscu okazało się, że pan Szymon jest posiadaczem jedynej niezabudowanej działki, wokół której stoją już domy – wszystkie z wejściem od południa. – (…) o ile sąsiedzi pana Szymona nie mieli wyboru – bo dojazd do działek tak determinuje ustawienie ich domów – to czytelnik może spróbować ustawić swój dom korzystniej. Jego działka jest bowiem narożna i dojechać do niej można także z innej ulicy. Dlatego postanowiliśmy zburzyć koncepcję zagospodarowania działki pana Szymona i zachęcaliśmy go do zaprojektowania wjazdu od strony północno-wschodniej – mówi doradca portalu domowy.pl, arch. Szymon Zdziebczok. Dzięki opinii eksperta inwestor będzie mógł wybudować dom, którego salon i taras znajdują się po stronie południowej, a więc w pełni będą mogły korzystać ze światła dziennego.

Trudnym zadaniem okazał się wybór projektu, ponieważ dla czytelnika duże znaczenie miała jego funkcjonalność, zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i korzystne położenie na działce. Spośród kilkuset przedstawionych do wyboru propozycji wybrany został projekt autorstwa pracowni LK & Projekt o nazwie LK&807. – Najbardziej budujący dla nas był entuzjazm doradców, jaki mieli pomagając nam w wyborze domu. Pokazali nam, że ten etap budowy może być przeprowadzony szybko i sprawnie – mówi nagrodzony czytelnik. Bieżący rok pan Szymon zamierza poświęcić na sprawy formalne związane z przygotowaniem inwestycji, w przyszłym chce rozpocząć budowę.