Przejdź do treści

Comarch uczestniczy w pracach nad europejskim standardem e-faktury

W grudniu rozpoczęły się prace Polskiego Krajowego Forum Elektronicznego Fakturowania, które ma opracować dla Komisji Europejskiej propozycje niezbędne do stworzenia europejskiego standardu elektronicznej faktury VAT.

Polskie forum, któremu patronuje Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Finansów, jest częścią europejskiej inicjatywy mającej na celu ocenę aspektów e-fakturowania w poszczególnych krajach UE oraz stworzenie standardów umożliwiających transgraniczną wymianę e-faktur. Wynikiem mają być rekomendacje zmian niezbędnych do wdrożenia Europejskiej Agendy Cyfrowej, która zakłada, że w 2020 r. e-faktury mają być dominującą metodą fakturowania w Unii.

– Comarch wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu usprawnienie procesów w komunikacji biznesowej. Temat transgranicznej e-faktury jest nam bliski, ponieważ od ponad 7 lat oferujemy rozwiązania umożliwiające zastąpienie faktury papierowej jej elektronicznym odpowiednikiem – obecnie przetwarzamy ponad milion faktur elektronicznych miesięcznie wymienianych przez podmioty z 30 krajów. Nasze projekty dotyczą głównie wymiany w ramach jednego kraju, jednak, wraz z globalizacją gospodarki, obserwujemy wzrost zainteresowania wymianą e-faktur z kontrahentami zagranicznymi – mówi Bartłomiej Wójtowicz, Product Manager w Comarch EDI.

Tadeusz Rudnicki, koordynator krajowego forum reprezentujący Instytut logistyki i Magazynowania (ILiM) dodaje: – Komisja Europejska zbiera informacje o napotykanych problemach z elektronicznymi fakturami – kolejnym krokiem będzie nowelizacja Dyrektywy o podatku VAT. Obowiązująca Dyrektywa jest napisana w taki sposób, że jej interpretacje w poszczególnych krajach UE są bardzo zróżnicowane – od uniemożliwienia w praktyce e-fakturowania po pełną swobodę.

Każdy podmiot zainteresowany tematem europejskiego modelu e-faktury może wziąć udział w pracach Forum.