Przejdź do treści

Metropolie świata w DOMO+

Tagi:

Nowoczesne projekty, pomysłowe rozwiązania architektoniczne, ale też problem osiedli biedoty – w lutym DOMO+ w dokumentalnym cyklu zaprezentuje różne oblicza współczesnych metropolii.

Od 6 do 27 lutego widzowie DOMO+ obejrzą pięć filmów pokazujących, z jakimi problemami mierzą się włodarze i mieszkańcy dużych miast Japonii, Chin, Indii, Brazylii i Haiti.  Dokument „Tokio: małe życie wielkiego miasta” obrazuje pomysłowość japońskich architektów. Skrajnie odmienne warunki bytowania ukazują filmy o osiedlach brazylijskiej i indyjskiej biedoty: „Żyjąc w slumsach” i „Dharavi – slumsy na sprzedaż”. „Z popiołów Haiti” to opowieść o bezcennej pomocy irlandzkiego miliardera dla zrujnowanej trzęsieniem ziemi wyspy, natomiast „Nowy Pekin: cena nowoczesności” przedstawia problem rozwoju nowoczesnej metropolii kosztem zabytków i tradycyjnego budownictwa.

„Tokio: małe życie wielkiego miasta”

Coraz liczniejsza populacja Tokio i ograniczona powierzchnia to od dawna wielkie wyzwanie dla architektów. Pomysłowość japońskich specjalistów dostarcza właściwych, czasem zaskakujących dla Europejczyka rozwiązań. W stolicy znajdują się zarówno wieżowce ze szkła i betonu, jak i maleńkie domy czy kompaktowe „hotele miłości”. Budynki, takie jak „Penguin House”, „Mineral House” czy słynna wieża kapsułkowa Nakagin zachwycają nie tylko mieszkańców, ale i osoby zainteresowane osobliwą architekturą.

Premiera: poniedziałek, 6 lutego 2012, 22:00

„Żyjąc w slumsach”

Brazylia słynie z gorących rytmów samby, karnawału w Rio de Janeiro i pięknych plaż, jak przyciągającej turystów z całego świata Copacabany. Lecz w jej pobliżu rozciąga się zupełnie inny świat – biedoty mieszkającej w tzw. fawelach. Dokument opowiada o ośmiu osobach żyjących w slumsach, ich codziennym przezwyciężaniu trudności i zmaganiach z ponurą rzeczywistością. Widok gęsto usianych na zboczu wzgórza faweli jest przytłaczający i oszałamiający zarazem, a ubóstwo panujące w tej okolicy niewyobrażalne, podobnie jak przestępczość. Nie ma prostej recepty na wyrwanie się z piekła, jednak niektórym, dzięki uporowi, ambicji, pasji i wierze w realizację marzeń udaje się to.

Premiera: sobota, 11 lutego 2012, 22:00

„Dharavi – slumsy na sprzedaż”

20 lutego to ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony dorocznie od 2009 roku Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. DOMO+ w ramach jego obchodów pokaże film o największym azjatyckim slumsie Dharavi, leżącym w cieniu imponujących wieżowców Mumbaju. Na każdym kroku widać tam przejawy niesprawiedliwości społecznej, agresji i ścieranie się nowoczesności z tradycją. W odmienieniu tej „niczyjej ziemi” życiową szansę dostrzegł urbanista Mukesh Mehta, który dąży do całkowitej likwidacji slumsu. Odzyskane tereny chce oddać w ręce prywatnych inwestorów. Jednak wielu mieszkańców Dharavi sprzeciwia się temu pomysłowi.

Emisja: poniedziałek, 20 lutego 2012, 22:00

„Z popiołów Haiti”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pomocy Potrzebującym, który jest obchodzony 23 lutego, DOMO+ pokaże film „Z popiołów Haiti”. 12 stycznia 2010 roku Haiti zostało dotknięte jednym z największych trzęsień ziemi w historii. Trzy tygodnie po tej tragedii na wyspie pojawił się irlandzki miliarder Denis O’Brien, który postanowił pomóc doświadczonym przez żywioł ludziom. Haiti potrzebowało przede wszystkim dwóch rzeczy: domów dla milionów ludzi, którzy stracili dach nad głową i dobytek całego życia oraz symbolu, który pomoże zjednoczyć się mieszkańcom. O’Brien wyznaczył sobie ambitny cel i obiecał Haitańczykom, że do 15 grudnia 2010 roku ważny dla kraju symbol – budynek XIX-wiecznego bazaru zwany Żelaznym Targiem ponownie będzie górował nad stolicą. Dokument opowiada o tym, jak realizował ten cel.

Emisja: czwartek, 23 lutego 2012, 21:00

„Nowy Pekin: cena nowoczesności”

Przez ostatnie lata Pekin przeżywa skokowy rozwój urbanistyczny. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 roku miasto stało się gigantycznym placem budowy, na którym gwiazdy współczesnej architektury realizowały swoje najśmielsze marzenia. Wyburzono całe kwartały tradycyjnej zabudowy, by w ich miejscu wdrożyć nowe rozwiązania konstrukcyjne. To sprawia, że  nowy boom architektoniczny budzi wiele kontrowersji. Dokument „Nowy Pekin: cena nowoczesności” jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakim kosztem odbywa się rozwój miasta i czy Pekin musi w tym celu poświęcić swoje zabytki.

Premiera: poniedziałek, 27 lutego 2012, 22:00