Przejdź do treści

ASTRA Talent – czyli dzieci rysują satelity

Zakończyła się pierwsza edycja międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci pod nazwą „ASTRA Talent”, zorganizowanego przez SES (spółki notowanej na giełdzie Euronext w Paryżu i Luksemburgu pod nazwą SESG) pod koniec ubiegłego roku na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Polsce. Nagrodzone prace młodych artystów – w tym dwojga ośmiolatków z Polski – przedstawiające ich wyobrażenia na temat nadawania satelitarnego – znalazły się w specjalnym kalendarzu na rok 2012, który jest prezentem noworocznym dla partnerów, dystrybutorów i przyjaciół SES.

Dzieci w wieku 8 – 15 lat miały za zadanie przedstawić, jak wyobrażają sobie działanie satelity, za pomocą: rysunków, projektów, obrazków malowanych farbami czy też innych technik artystycznych. Zaproszenia do udziału w konkursie wysłano do 1566 szkół plastycznych dla dzieci i młodzieży na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Polsce. Konkurs trwał od 1 września do 31 października 2011 r. W sumie do organizatorów przysłano 1 003 prace.

Spośród nadesłanych prac profesjonalne jury nagrodziło 12 finalistów. Oprócz nagród rzeczowych młodzi artyści otrzymali możliwość pokazania swoich dzieł szerszej publiczności. Rysunki laureatów konkursu znalazły się w kalendarzu SES na rok 2012, który został rozdystrybuowany w Europie Centralnej i Wschodniej.  W skład profesjonalnego jury weszli artyści stowarzyszeni w Międzynarodowym Domu Sztuki dla Dzieci BIBIANA, z Bratysławy na Słowacji. Ponadto internauci wybrali sześciu zwycięzców. Głosowanie odbywało się na stronie www.astratalent.eu, która służyła także jako centrum komunikacji z uczestnikami konkursu, jak również jako miejsce  zbierania zgłoszeń.

„Jesteśmy mile zaskoczeni wynikami pierwszej edycji konkursu. Zainteresowanie, kreatywność i poziom techniczny prac dzieci przekroczyły oczekiwania nie tylko nasze, ale również samego jury, w którego skład wchodzili profesjonalni artyści. Obecnie przygotowujemy się do kolejnej edycji, w której chcemy dotrzeć do jeszcze większej liczby krajów, a także rozszerzyć projekt,” powiedziała Barbara Uzunowa-Drymer, Dyrektor Marketingu SES na Europę Centralną i Wschodnią.

W Polsce propozycję udziału w konkursie wysłano do 27 szkół plastycznych. Jury wybrało dwie prace polskich dzieci. Ich autorami są: Agata Michalska (8 lat) ze szkoły w Damnicy i Jan Zardzewiały (8 lat) ze szkoły w Kwidzyniu.