Przejdź do treści

Ostatnie dni na przesyłanie zgłoszeń do Kinect Accelerator – konkursu dla developerów aplikacji pod kontroler Kinect

Został już tylko tydzień na nadsyłanie swoich pomysłów na rozwiązanie, którego działanie oparte jest na kontrolerze ruchu Kinect firmy Microsoft. Spośród otrzymanych zgłoszeń zostanie wybranych dziesięciu finalistów, którzy zostaną zakwalifikowani do programu „Kinect Accelerator”. Program będzie trwać trzy miesiące, w trakcie których finaliści pod okiem mentorów będą przekształcali swoje pomysły w działające rozwiązania.

Pomysły można zgłaszać na stronie http://accelerato.rs/kinect/apply do 25 stycznia 2012 roku. Każdy z finalistów otrzyma budżet w wysokości 20 000 dolarów, będzie miał do dyspozycji pomieszczenia biurowe, wszystkie benefity członkostwa w BizSpark, a także szkolenia techniczne oraz zestaw narzędzi programistycznych, m.in. Xbox Development Kit i Windows Kinect SDK. W gronie mentorów programu Accelerator Kinect są przedsiębiorcy i inwestorzy z branży IT, a także menedżerowie z Microsoft Studios, Xbox, Kinect dla Windows, Microsoft Research i innych organizacji Microsoft.

 

Program zakończy się tzw. Demo Day, w trakcie którego finaliści będą przed inwestorami, przedstawicielami Microsoft i dziennikarzami prezentować efekty swojej pracy. W Polsce mamy już przykłady firm, które tworzą innowacyjne rozwiązania wykorzystując kontroler ruchu Kinect. Przykładem takiej firmy jest trójmiejsko-warszawski kolektyw kreatywny ARBUZZ. Firma tworzy rozwiązania na potrzeby reklamy, marketingu i kultury.

„Wykorzystanie Kinecta otwiera zupełnie nowe możliwości – dzięki pozyskaniu informacji o głębi, ale także możliwości łatwego trackowania szkieletu możemy tworzyć instalacje jeszcze do niedawna znane tylko z filmów science-fiction. W naszej pierwszej realizacji z czujnikiem głębi (w Gdańskim Centrum Hewelianum) wykorzystaliśmy interaktywny video mapping – stworzyliśmy instalację sterowaną gestami, której głównym elementem jest półtorametrowe Słońce, na którego powierzchni wyświetlane są wizualizacje procesów zachodzących na gwieździe.” – powiedział Łukasz Mróz – programista ARBUZZ i autor wszystkich rozwiązań zespołu.

Film prezentujący rozwiązanie dostępny jest pod adresem: http://vimeo.com/22543837

ARBUZZ ma za sobą także komercyjne wdrożenie Wirtualnej Przebieralni. Z punktu widzenia twórców jest to najbardziej innowacyjna i najbardziej złożona aplikacja. Umożliwia ona – dzięki wykorzystaniu czujnika głębi – nałożenie na użytkowników w czasie rzeczywistym trójwymiarowych modeli. Dzięki temu można np. przymierzyć spodnie z najnowszej kolekcji znanej marki, obejrzeć się w średniowiecznej kreacji czy zamieścić na portalu społecznościowym swoje zdjęcie w mundurze polskich z Dywizjonu 303.