Carpooling redukuje wydatki na paliwo

Obserwowane w ostatnich tygodniach wzrosty cen paliw skłaniają niejednego kierowcę do zastanowienia się, w jaki sposób ograniczyć wydatki na podróże samochodem. Wielu zostawia auto w garażu i przesiada się na komunikację publiczną, pozostali szukają współpasażerów, z którymi mogliby podzielić się kosztami przejazdu. W Internecie istnieje obecnie już kilka polskich stron kojarzących kierowców i pasażerów – tzw. carpooling, czyli „wypełnianie auta” zyskuje w Polsce także coraz większą popularność.

W 2011 roku cena litra benzyny Pb95 przekroczyła granicę 5 złotych. Także po raz pierwszy w historii posiadacze samochodów z napędem diesla musieli za litr paliwa zapłacić więcej niż właściciele aut napędzanych benzyną. Wraz z początkiem roku kierowców dotknęły kolejne podwyżki. Na niektórych stacjach ceny wzrosły nawet o kilkanaście groszy na litrze. Analitycy rynku paliw przewidują w najbliższym czasie kolejne wzrosty, na które wpływ ma nie tylko sytuacja na giełdach naftowych i rynku walut, ale także na przykład dostosowanie stawki akcyzy na olej napędowy do wymogów unijnych. Na niektórych stacjach widziano już paliwo w cenie powyżej 6 zł za litr.

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie kosztów podróży samochodem jest carpooling. „Rachunek jest prosty: kierowca wybierający się samotnie w 150-kilometrową trasę zapłaci za paliwo około 84 złotych. Jeśli zabierze ze sobą 2 pasażerów, z którymi podzieli się kosztami przejazdu, w jego kieszeni zostanie 56 złotych” – mówi Justyna Luty-Urbanek z serwisu http://www.carpooling.pl. „Szczególnie w okresie, kiedy ceny paliw na stacjach notują znaczne wzrosty, obserwujemy wzmożone zainteresowanie tą formą podróży. W roku 2011 nasz serwis odwiedziło o ponad 100% więcej osób niż w rok wcześniej” – dodaje.

Kierowcy umawiający się na wspólny przejazd z osobami podróżującymi w tym samym kierunku, biorą pod uwagę nie tylko koszt paliwa, ale także dodatkowe aspekty utrzymania samochodu, jak amortyzacja czy ubezpieczenie OC, którego stawki w ubiegłym roku wzrosły o 10-15%. Na niektórych trasach wchodzi również w grę opłata za przejazd autostradą. Jednak carpooling to nie tylko sposób na zredukowanie kosztów przejazdu na wielokilometrowej trasie. Także w przypadku wspólnych dojazdów do pracy czy na uczelnię, podział kosztów daje wymierne korzyści w postaci oszczędności sięgających nawet kilkuset złotych miesięcznie.

W Europie Zachodniej, gdzie benzyna jest tylko niewiele droższa, a średnie zarobki znacznie różnią się od polskich, kierowcy już od dawna regularnie zabierają ze sobą współpasażerów i dzielą się z nimi kosztami. Grupa carpooling.com, do której należy serwis carpooling.pl, zanotowała w ubiegłym roku ponad 150-procentowy wzrost liczby odwiedzających we Francji i we Włoszech.

Ogłoszenia o poszukiwaniu chętnych na wspólne dojazdy można napotkać w coraz większej liczbie biurowców i uczelni. W przypadku jednorazowych przejazdów na dłuższej trasie zdecydowanie lepsze rezultaty przynosi jednak zamieszczenie oferty w Internecie: w serwisie ogłoszeniowym lub na jednej ze stron dedykowanych stricte carpoolingowi. Dzięki dostępnym od niedawna aplikacjom na iPhone’a lub smartfony z systemem Android możliwe jest także spontaniczne umówienie się na wspólny przejazd. Oferty transportu i zapytania o wolne miejsca można znaleźć również na stronie fanów carpooling.pl na Facebooku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu