Dzień Babci i Dziadka… w rytmie Bolero

Kolejne ciepłe papcie, witaminy, a może piękny album ze zdjęciami? Zwykle takie pomysły przychodzą nam do głowy, gdy staramy się wymyśleć prezent dla babci lub dziadka. Wertując sklepowe półki, zapominamy o tym, że znacznie ważniejsza w tym święcie jest pamięć i chwile, które możemy spędzić razem.

Dzień Babci zapisał się w kalendarzu jako święto zupełnie niedawno, bo w 1966 roku. Był to efekt inicjatywy popularnego magazynu kobiecego oraz poznańskich dzienników, które już dwa lata wcześniej ogłosiły: „21 stycznia – dniem wszystkich babć”. Wkrótce nie tylko poznaniacy zaczęli w tym dniu przychodzić z prezentami zarówno do babci, jak i do dziadka. Wystarczyło więc zaledwie kilka lat, by również 22 stycznia został oficjalnie nazwany Dniem Dziadka. Co ciekawe, polski Dzień Babci pojawił się w kalendarzu 12 lat przed amerykańskim National Grandparents Day oraz o całe 43 lata przed Rosyjskim Dniem Babci.

Dziś tak przyzwyczailiśmy się do Dnia Babci i Dziadka, że jego świętowanie często sprowadza się do formalności w stylu: „kupić kwiatek”, „wysłać kartkę”. Tymczasem intencją samego święta jest to, by choć na chwilę odwróciły się role: dziadkowie – wnuki. Zamiast kolejny raz przychodzić do babci i dziadka na pyszny podwieczorek, warto zastanowić się, jak sami możemy ich zaskoczyć.– Starszym ludziom najczęściej brakuje troski, zainteresowania i ciepłego dotyku ze strony najbliższej rodziny. Dlatego popołudnie spędzone na serdecznej rozmowie przy herbacie może okazać się znacznie cenniejsze niż drogi prezent – doradza psycholog, Anna Krzemińska. – Takie spotkanie powinno wzmacniać u starszej osoby poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Nie warto zatem szokować babci, zapraszając ją na obiad z owoców morza czy sushi. Lepiej samemu przygotować tradycyjny poczęstunek i zaserwować go na eleganckim serwisie , a potem wspólnie powspominać minione lata.

Starając się o piękną aranżację uroczystej kolacji lub podwieczorku, warto sięgnąć po wytworne porcelanowe naczynia. – Osobom ceniącym klasyczną elegancję z pewnością spodoba się serwis Bolero. Jest to fason, który odtwarza kunsztowne dekoracje przed lat oraz naśladuje zdobną estetykę art déco. Wypukłe kształty, powywijane brzegi naczyń, otoczone precyzyjnym ornamentem – wszystkie te elementy nadają serwisowi Bolero subtelny, melancholijny charakter. Dzięki temu porcelanowe naczynia z kolekcji Bolero przypominają dawne czasy, kiedy niemal każdy przedmiot domowego użytku wykonywany był z artystycznym zacięciem – mówi specjalista z Zakładów Porcelany Ćmielów, Joanna Niedziela.

Płynne i faliste linie, imitujące florystyczne kształty to forma stworzona przez ćmielowskich projektantów pod koniec lat 30–tych, która szybko znalazła uznanie w całej środkowej Europie. Odświeżony po latach serwis Bolero nadal znajduje wielu miłośników. Szczególnie wśród osób czujących sentyment do czasów, kiedy znacznie łatwiej było znaleźć chwilę dla siebie. Dlatego, może goszcząc naszą babcię lub dziadka właśnie na serwisie Bolero, sprowokujemy ich do opowiedzenia nam pięknych historii sprzed lat.