Windy XXI wieku – inteligentne i nowoczesne rozwiązania

W roku 1857, kiedy uruchomiono pierwszą windę osobową, najważniejszym czynnikiem było to, aby urządzenie bezpiecznie przewoziło ludzi z piętra na piętro. W dzisiejszych czasach, w dobie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, od windy wymaga się znacznie więcej. Producenci wprowadzają coraz to nowe udogodnienia dla użytkowników, tak aby windy były nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale także „inteligentne”.

Winda zazwyczaj kojarzy się z niewielkich rozmiarów kabiną w kolorze szarym, jaką znamy z wielu polskich bloków. Jednakże takie dźwigi powoli odchodzą w zapomnienie. W biurowcach, centrach handlowych, a także w osiedlach mieszkalnych o podwyższonym standardzie, montowane są dźwigi wykorzystujące innowacyjne rozwiązania. Ich głównym zadaniem jest poprawienie komfortu jazdy pasażerów oraz łatwa, intuicyjna obsługa urządzenia.

Jednym z liderów w produkcji wind i chodników ruchomych, który konsekwentnie wprowadza na rynek najnowsze rozwiązania jest firma Schindler. Proponuje ona między innymi montaż dźwigów z technologią PORT, systemem Lobby Vision czy też sterowaniem Schindler Miconic 10.

Technologia PORT (Personal Occupant Requirements Terminal) to unikalny system pozwalający na efektywne i ekonomiczne funkcjonowanie dźwigów osobowych. System zapamiętuje miejsca, do których mają dostęp poszczególni użytkownicy i przygotowuje najbardziej optymalną trasę dotarcia do celu. W punktach dostępu do wind np. w holu budynku, umieszczony jest elegancki interfejs wyposażony w dotykowy ekran. Użytkownik zbliża kartę, dzięki czemu na ekranie wyświetlają się miejsca dostępne dla danej osoby. Wybór miejsca dokonywany jest poprzez dotyk wybranej pozycji. System opracowuje trasę oraz przywołuje windę, która pozwoli w maksymalnie krótkim czasie dotrzeć do wybranego miejsca.

System Schindler Miconic 10 to pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie sterowania, które  błyskawicznie przydziela poszczególne windy oczekującym użytkownikom. System grupuje użytkowników chcących dotrzeć na to samo piętro, dzięki czemu redukuje liczbę przystanków pośrednich poprawiając jednocześnie wydajność systemów dźwigowych.

Z kolei Lobby Vision to nowoczesny system monitoringu urządzeń dźwigowych w budynku. Pozwala on na monitorowanie i zarządzanie poszczególnymi grupami urządzeń w jednym punkcie zarządzania obiektem. To bardzo duże udogodnienie, zwłaszcza w budynkach, w których znajduje się kilka bądź kilkanaście dźwigów.

Schindler ID to unikalny interfejs komunikujący pasażerów z systemem sterowania dźwigów.  Użytkownicy są rozpoznawani przez system poprzez kartę zbliżeniową, kod PIN lub klucz elektroniczny z zaprogramowanymi danymi. Na podstawie informacji zapisanych na karcie czy kluczu system przydziela pasażerowi odpowiednią kabinę, która w najkrótszym czasie przewiezie go na  żądane piętro. Schindler ID dostarcza wiele poziomów zabezpieczeń, zaczynając od zwykłej, podstawowej kontroli aż do restrykcyjnego użycia. Dodatkowym atutem jest możliwość rekonfiguracji systemu przez administratora budynku w dowolnej chwili.

Oprócz nowoczesnych rozwiązań technologicznych usprawniających działanie dźwigów, dla producentów równie istotny jest design montowanych urządzeń. Coraz popularniejsze stają się windy panoramiczne, które charakteryzują się przestrzennością i szklaną obudową pozwalającą podczas jazdy śledzić wzrokiem to, co dzieje się na zewnątrz. Dla przykładu, nowoczesną windę panoramiczną zamontowała firma Schindler w Centrum Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu