Galeria Korona Kielce na ukończeniu

Kilkanaście tygodni dzieli nas od otwarcia najciekawszej galerii handlowej w województwie świętokrzyskim. Nowoczesna architektura, najwyższa jakość wykonania i najlepsze marki – od kwietnia właśnie te słowa będą synonimami Galerii Korona Kielce.

45 tys. metrów sześciennych betonu – tyle do chwili obecnej posłużyło do budowy Galerii Korona Kielce. Robotnicy wykorzystali także 6 tys. ton stali, którą dowiozło 250 samochodów ciężarowych oraz 1600 m kw. szkła, z którego budowany jest świetlik centralny.

Do tej pory blisko tysiąc osób uczestniczyło w budowie powstającej w stolicy województwa świętokrzyskiego Galerii Korona Kielce. Obecnie nad wykończeniem centrum rozrywkowo-handlowego pracuje 650 robotników.

– Stan surowy obiektu został już zamknięty, wszystkie roboty żelbetonowe zakończone. Ukończyliśmy także montaż świetlika eliptycznego, umocowanego na metalowej konstrukcji zwanej stadionem, na najwyższej kondygnacji centrum handlowego i jesteśmy w trakcie montażu świetlika głównego – wyjaśnia Stanisław Kowal, dyrektor kontraktu. Wewnątrz centrum trwają prace wykończeniowe. W osiemdziesięciu procentach wykonano już wszystkie elementy instalacyjne, wylano około sześćdziesięciu procent podłogi pod posadzki i rozpoczęto kładzenie tynków.

Z krajobrazu Kielc powoli znikają także potężne maszyny. Z obecnych od początku na budowie galerii siedmiu żurawi zdemontowano już sześć, a ostatnie urządzenie zniknie w najbliższym czasie.

Intensywne prace trwają także na zewnątrz budynku. – Prowadzimy roboty elewacyjne. Zaczęliśmy od ocieplenia budynku wełną mineralną, na to położymy tynk zasadniczy. Całość pokryje typowa elewacja perforowana wykonana z alukobondu (materiału elewacyjnego składającego się z aluminium) – dodaje Stanisław Kowal. Właśnie to sprawi, że obiekt nabierze niezwykłego wyrazu. Twórcą projektu ekskluzywnej galerii Korona Kielce jest pracownia architektoniczna Bose International Planning & Architecture, której budynki stoją w wielu krajach na całym świecie. Projektanci w przypadku Kielc postawili sobie zadanie, by obiekt handlowy integrował się z architekturą śródmieścia, ale jednocześnie wyraźnie eksponował swój niepowtarzalny charakter.  Formą realizacji tej wizji będzie ażurowy ekran, którym otoczony zostanie budynek. Element ten sprawi, że galeria wyglądem nawiązywać będzie do korony, symbolu miasta.

W najbliższych tygodniach ruch drogowy w Kielcach poprawi się, a cierpliwość kierowców zostanie wynagrodzona. Dobiega końca przebudowa skrzyżowania ulicy Polnej z ulicami Radiową i Niską oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ulicy Niskiej, Polnej i Radiowej. Został już wylany asfalt. Za te skomplikowane inwestycje drogowe odpowiada miasto, natomiast w całości finansuje je inwestor Galerii Korona Kielce, czyli Church Land Development.

Galeria Korona Kielce powstaje w ścisłym centrum miasta, doprowadzać będzie do niej m.in. szeroka promenada z Rynku. Mieszkańcy oddalonych dzielnic również będą mogli szybko i bezpośrednio dotrzeć do obiektu. Usytuowaną przy głównym szlaku komunikacyjnym miasta galerię obsłużą 23 linie autobusowe łączące wszystkie najważniejsze rejony Kielc. W bliskiej odległości od centrum handlowego znajduje się również Dworzec PKP i Dworzec PKS. Do samej galerii klienci będą mogli się dostać korzystając z dwóch głównych wejść. Wejście od ul. Warszawskiej poprowadzi nas na poziom -1 i mostkiem na poziom 0. Od ulicy Polnej natomiast głównym wejściem dostaniemy się na poziom 0. Na poszczególne poziomy galerii odwiedzający będą przemieszczać się schodami ruchomymi lub windami. Łącznie w obiekcie powstanie 24 biegów schodowych oraz pięć przeszklonych wind panoramicznych.

Na trzech poziomach Galerii Korona Kielce powstanie 160 lokali handlowo-usługowych oraz punktów gastronomicznych. Zajmą one niespełna 37 tys. m kw. Kolejne trzy kondygnacje, łącznie z dachem, przeznaczone zostaną na parking gotowy przyjąć 1000 samochodów. Łączna powierzchnia całkowita galerii to 93 tys. m kw. Wartość inwestycji określa się na 100 mln euro. Dodatkowo inwestor przeznaczył na infrastrukturę drogową wokół obiektu 10 mln złotych. Budowa Galerii Korona Kielce rozpoczęła się latem 2010 roku. Jej otwarcie zaplanowano na wiosnę 2012 roku.