Przejdź do treści

ERV: Szusuj bezpiecznie, czyli co narciarz wiedzieć powinien

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nadchodzi okres białego szaleństwa. Pierwszy śnieg to doskonała okazja do kilkudniowego urlopu w górach. Jednakże taki wyjazd niesie za sobą różne niebezpieczeństwa, dlatego warto zawczasu o nich pomyśleć. Najważniejsze jest wykupienie odpowiedniej polisy, aby potem wypoczywać spokojnie.

Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, Polacy tłumnie wyruszają w góry. Sklepy ze sprzętem narciarskim przeżywają prawdziwe oblężenie, a górskie kurorty pełne są turystów. Coraz więcej osób decyduje się na polskie góry zamiast na zagraniczne stoki. Poprawia się bowiem infrastruktura dla narciarzy oraz pojawiają się wspólne karnety, jak „TatrySki”, który jest do wykorzystania w aż pięciu ośrodkach narciarskich w Tatrach.

Aby jednak zimowy wypoczynek był przyjemnością, osoby, które jadą na narty powinny wykupić ubezpieczenie. W przypadku jego braku jeśli dojdzie np. do wypadku na nartach, ubezpieczyciel odmówi ochrony ubezpieczeniowej. Jak podkreśla Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV – firmy, która od lat specjalizuje się w ubezpieczeniach podróży – obecnie dodatkowe ubezpieczenia można kupić szybko i łatwo – przez Internet, przy wyborze biletu lotniczego lub bezpośrednio w biurze podróży.

Dla osób planujących jazdę na nartach czy desce dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowy zakup pakietu SKI. – Dzięki niemu miłośnicy białego szaleństwa mają zapewnioną kompleksową ochronę na stoku, ubezpieczenie kosztów karnetu, ubezpieczenie sprzętu narciarskiego oraz transport ambulansem lotniczym, jeśli okazałoby się to niezbędne – zaznacza Kalitowska.

Ubezpieczenie obejmuje sprzęt narciarski zarówno będący, jak i niebędący pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego. Dzięki temu ubezpieczyciel zwróci poniesione koszty w przypadku kradzieży sprzętu, pod warunkiem że był dobrze zabezpieczony. Zwrot kosztów obowiązuje także w przypadku szkody w sprzęcie narciarskim powstałej wskutek rozboju, wypadku środka transportu, pożaru czy innych ryzyk elementarnych.

Podczas zimowych ferii mogą się jednak zdarzyć nieprzewidziane problemy. Jeśli niespodziewanie zachorujemy, co uniemożliwi nam kontynuację pobytu, posiadanie ubezpieczenia pozwoli nam uniknąć dodatkowych wydatków. Zakup pakietu SKI to gwarancja zwrotu kosztów wypożyczonego  sprzętu narciarskiego i zakupionych karnetów, jeśli nie zostały wcześniej wykorzystane. Jeżeli dodatkowo wykupiliśmy ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży, możemy liczyć na zwrot kosztów z tym związanych.

Warto pamiętać, że koszt ubezpieczenia to zaledwie kilka procent kwoty wyjazdu. Dla przykładu wykupując 5-dniowy, pakietowy wypoczynek w górach za 1.600 zł, za ubezpieczenie w wariancie TIP, rozszerzone o pakiet SKI i koszty rezygnacji, zapłacimy jedynie 89,50 zł.