Nowe miejsca pracy dla informatyków – szwajcarska firma zainwestuje w Poznaniu

Światowe koncerny są nadal mocno zainteresowanie lokowaniem nowych inwestycji w dużych polskich miastach. W ostatnich latach szczególnie centra badawczo-rozwojowe firm i działy IT są chętnie otwierane w naszym kraju. Po wielu inwestycjach w Warszawie i Wrocławiu przyszedł czas na Poznań. Swoje najnowsze centrum rozwoju niebawem otworzy tu szwajcarska firma HolidayCheck – jeden z największych portali opiniotwórczych o tematyce podróżniczej w Europie.

HolidayCheck swoją centralę ulokował w szwajcarskim Bottighofen. Jej oddziały odpowiedzialne za sprzedaż, marketing i obsługę klienta mieszczą się także w Paryżu i Warszawie. Nowy oddział informatyczny firmy zostanie otwarty w Poznaniu w pierwszym kwartale 2012 roku i zatrudni przede wszystkim wysokiej klasy programistów, architektów systemów informatycznych, specjalistów ds. interfejsu użytkownika oraz testerów ze znajomością języka angielskiego. – Poszukujemy przede wszystkim programistów HTML, JavaScript oraz PHP, najlepiej z minimum 2-letnim doświadczeniem. W 2012 roku chcemy zatrudnić około 15 osób – już wkrótce ruszą pierwsze rekrutacje. Docelowo planujemy przyjąć ponad 30 pracowników. Od 2013 będziemy również prowadzić nabory na staże i praktyki dla studentów i absolwentów kierunków informatycznych – mówi Emil Podlaszewski, Dyrektor IT w HolidayCheck Polska. Studenci będą mogli wykorzystać w praktyce wiedzę dotyczącą głównie programowania, budowania rozproszonych aplikacji webowych działających na wielu rynkach i dla wielu różnych grup użytkowników. Firma silnie współpracuje ze swoimi oddziałami w Szwajcarii oraz Francji i w Warszawie. Większość projektów, będzie wymagało intensywnej komunikacji i koordynacji z pozostałymi oddziałami. W ciągu następnych 3 lat firma ma zamiar zainwestować w Poznaniu 10 mln zł.

Według raportu Ernst & Young European Attractiveness Survey 2010 to Polska jest najczęściej wskazywaną lokalizacją nowych inwestycji w Europie. Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), jakie napłynęły do Polski w 2009 roku wyniosła 9,95 mld euro, a dane za 2010 rok mówią o 5,34 mld euro. Według raportu nasz kraj zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem liczby tworzonych miejsc pracy i ósmą pozycję wśród krajów europejskich, do których napływają bezpośrednie inwestycje zagraniczne. W wyniku tego w 2009 roku powstało 7 500 miejsc pracy.

W Poznaniu inwestują zarówno wielkie międzynarodowe korporacje finansowe, zagraniczne koncerny o zasięgu światowym, jak i mniejsze firmy o zasięgu lokalnym, dla których realizacja przedsięwzięcia w Polsce jest często pierwszą próbą wejścia na rynki międzynarodowe. Większość inwestorów zagranicznych pochodzi z 8 krajów: Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Irlandii, Japonii, Szwecji i Szwajcarii. Obecna sytuacja sprzyja inwestorom, którzy chętnie rozpatrują Poznań jako dogodne miejsce do powstawania działów IT czy centrów wiedzy. – Poznań to duże miasto i silny ośrodek uniwersytecki. Szczególnie, jeśli chodzi o kształcenie w obszarze informatyki – mówi Emil Podlaszewski z HolidayCheck Polska. – Z drugiej strony, miasto nie jest jeszcze tak nasycone jak Warszawa, Wrocław i Kraków. Nadal nie ma tu aż tylu dużych firm internetowych, które byłyby w stanie wykorzystać w pełni potencjał ludzki i umożliwić wykształconym i doświadczonym inżynierom, rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia – tłumaczy Podlaszewski.

W Urzędzie Miasta Poznania działa specjalna komórka, której zadaniem jest między innymi przyciąganie zagranicznych inwestorów oraz udzielanie im pomocy. Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji podejmuje szereg działań, które mają zachęcać potencjalne firmy. Często jest to np. ułatwianie kontaktu zagranicznym spółkom w kontaktach z polskimi przedsiębiorstwami, urzędami i uczelniami działającymi w Poznaniu lub pomoc w wyborze dobrej lokalizacji. Biuro czynnie współpracuje z działającymi w Poznaniu tzw. Centrami Usług Wspólnych (SCC). Najczęściej są to działy IT, finansowe, księgowe i obsługi klienta dużych zagranicznych firm przeniesionych z macierzystego kraju do kraju z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą i dobrą infrastrukturą. W Poznaniu są to np. Mc Kinsey, Carlsberg, Man, IKEA, Franklin Templeton, a niedługo HolidayCheck. – W pierwszym kwartale 2012 planujemy razem z działającymi w Poznaniu Centrami zorganizować konferencję, która będzie miała na celu popularyzację branży SCC – mówi Marcin Przyłębski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji Urzędu Miasta Poznania. – W Urzędzie Miasta działa też program refundujący staże dla studentów, którzy zostaną zatrudnieni w centrach usług badawczo-rozwojowych czy w innowacyjnych zakładach produkcyjnych. Dzięki programowi firma będzie otrzymywała zwrot części kosztów poniesionych podczas staży – dodaje Marcin Przyłębski.

Po przeniesieniu do Warszawy części zespołów takich firm jak Kompania Piwowarska czy BZ WBK być może na poznańskim rynku inwestycyjnym znów zapanuje poruszenie. Uwagę oddziałów międzynarodowych firm zwracała jak dotąd szczególnie Warszawa, która jako stolica wiodła prym na arenie zagranicznych wpływów inwestycyjnych. Silnie trzyma się też Wrocław, który przyciągnął w tym roku np. indyjski MphasiS. – W Poznaniu od kilku lat zauważam zwiększone możliwości rozwoju dla informatyków, a na rynku pracy wciąż pojawiają się nowe oferty – mówi Bogusz Błaszkiewicz, inżynier systemów z Poznania. – Propozycje te z reguły budzą zainteresowanie wśród absolwentów bądź osób, które chcą się rozwijać w branży informatycznej. Mimo że zagranicznych działów IT nadal przybywa i na poznańskim rynku pracy sporo się dzieje, wciąż odczuwam brak propozycji dla osób, które już się wyspecjalizowały. Otwarcie nowej komórki IT w Poznaniu to szansa zarówno dla poznańskich specjalistów z branży informatycznej, którzy często, aby rozwijać swoje umiejętności muszą wyjeżdżać do Warszawy czy Wrocławia, jak i dla studentów.