Zewnętrzne finasowanie infrastruktury IT lekarstwem na kryzys

Pogarszająca się sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych, niepewność co do dalszego rozwoju powodują, że nawet największe firmy rezygnują z planowanych inwestycji i nastawiają się na oszczędności. W przypadku przedsiębiorstw, których konkurencyjność i działanie jest bezpośrednio uzależnione od infrastruktury IT, takie oszczędności mogą doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, a nawet do bankructwa.

Żeby zachować bezpieczeństwo i konkurencyjność, firmy nie mogą oszczędzać na rozwoju nawet w trudnych czasach. W poszukiwaniu sposobów obniżenia kosztów zarządy powinny rozważyć bardziej elastyczne i oszczędne formy finansowania nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej w ich przedsiębiorstwach. W obecnej sytuacji gospodarczej jedną z najważniejszych metod racjonalizacji wydatków na nowoczesny sprzęt jest leasing IT. Tę opinię podzielają przedstawiciele firm specjalizujących się w tego typu finansowaniu i współpracujący z nimi producenci i dystrybutorzy.

Jak zauważa Przemysław Targowski – Dyrektor IT w Vobis „Dość powszechna wśród firm jest opinia, że leasing to narzędzie dostępne wyłącznie dla nabywców samochodów. Musimy więc uświadomić klientom, że jest to korzystna i wygodna metoda finansowania zakupów sprzętu komputerowego przez klienta biznesowego.”

Operacyjny leasing IT jest jeszcze wciąż rzadko stosowany w Polsce, ale w obliczu kryzysu i faktu, że banki przykręciły kurek z kredytami – powinien zyskać na popularności. Wśród głównych zalet tego sposobu finansowania należy wymienić: proste formalności, korzyści podatkowe (większe niż w przypadku leasingu finansowego)  oraz obniżenie całkowitych kosztów przedsiębiorstwa (TCO) – od 18 do 36 procent.

Nowe technologie rozwijają się niezwykle dynamicznie,  w wyniku czego wartość sprzętu  ulega szybkiej dewaluacji. Po zakończeniu eksploatacji, środki trwałe w firmie można jedynie sprzedać, zutylizować na koszt własny lub zmagazynować do zakończenia amortyzacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku leasingu operacyjnego na zakończenie umowy klient ma do wyboru trzy opcje: wykupić sprzęt na własność, przedłużyć umowę lub oddać sprzęt firmie leasingowej i ewentualnie zamówić nowy. Ponadto, w czasie  trwania umowy klient ma prawo do modernizacji i wymiany sprzętu, co jest niezwykle ważne w czasach dynamicznie ewoluujących technologii.

Dynamika zmian IT jest tak duża, że firmy aby uniknąć pułapki amortyzacyjnej idą w kierunku modelu finansowego outsourcingu IT gdzie zarządzania pozostaje w firmie, zyskując elastyczność i zwiększa kontrole i bezpieczeństwo. Leasing operacyjny umożliwia klientom biznesowym, precyzyjne rozplanowanie wydatków oraz relokację zasobów, i czego często nie ma w sporych grupach kapitałowych – wiedzy o kosztach w zależnych spółkach.  Ponadto dostarcza wiele opcji wyboru i możliwość wprowadzania zmian w systemach informatycznych w okresie obowiązywania umowy. – powiedział Patryk Nosalik, Dyrektor Sprzedaży CSI Leasing Polska i dodaje: CSI Leasing finansuje cały cykl życia IT w największych firmach na świecie, a tym samym w Polsce. Przedsiębiorstwa powinni dbać o konkurencyjności pomimo kryzysu, mamy na to pomysły. Dzięki leasingowi infrastruktury IT firma nie musi obawiać się trudnych czasów, ponieważ ryzyko bierzemy na siebie.