Niewidomi i niesłyszący w Zamku Królewskim

Od 21 grudnia br. osoby niewidome i niesłyszące mogą zwiedzać wybrane pomieszczenia Zamku Królewskiego. W ramach projektu MUZEUM „Poza Ciszą i Ciemnością” – prowadzonego przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – zostały dostosowane dwie sale Apartamentu Wielkiego: Pokój Marmurowy i Sala Tronowa. Pliki z audiodeskrypcją dostępne są na stronie www.zamek-krolewski.pl

– W ciągu trzech lat działania naszego projektu udostępniliśmy już 26 spektakli, które obejrzało 700 osób w dziewięciu polskich teatrach, opracowaliśmy audiodeskrypcję do 22 filmów, a w pokazach kinowych uczestniczyło 3000 osób. Wykonane zostały także opracowania dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo się cieszę, że do tej listy możemy teraz dopisać Zamek Królewski – mówi Anna Żórawska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Poza Ciszą i Ciemnością”.

W ramach udostępnienia Zamku Królewskiego dla osób niewidomych przygotowano nagrania, zawierające opis wnętrz i eksponatów dwóch sal – w sumie 70 minut.

Nagrane teksty łączą informacje merytoryczne z opisem i informacjami ułatwiającymi poruszanie się po muzeum. Opis, przygotowany zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”, pozwala osobie niewidzącej wyobrazić sobie wnętrze, obraz lub eksponat. Dzięki nagraniom można zwiedzić muzeum w swoim domu lub – po wgraniu plików mp3 do odtwarzacza – poznać muzeum i ekspozycję, będąc na miejscu. Autorkami audiodeskrypcji są Izabela Künstler i Urszula Butkiewicz, lektorem Stefan Knothe. Opisom towarzyszy muzyka w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia. Dodatkowo osoby niewidome otrzymują broszury z opisem sal w alfabecie Braille’a oraz tyflograficzne plany rozmieszczenia pomieszczeń zamkowych.

Dla osób niesłyszących przygotowano 14 filmowych materiałów z napisami, poświęconych historii Zamku i zgromadzonych tam dzieł sztuki, a także ludziom, związanym z tym niezwykłym zabytkiem.

Pierwszym muzeum dostosowanym w ramach projektu dla osób niepełnosprawnych sensorycznie było Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu jest otwarte od grudnia 2010. Niewidomi, którzy się tam wybiorą, otrzymują reliefową książkę zawierającą symbole związane z II wojną światową i powstaniem warszawskim – podpisy w alfabecie Braille’a – oraz pocztówki dźwiękowe. Dla osób z dysfunkcją słuchu przygotowano napisy do filmów, a grupom zwiedzających towarzyszy tłumacz języka migowego.