Przejdź do treści

Polska konkurencja dla chmury obliczeniowej Amazona

Internauci mogą już korzystać z polskiej nowoczesnej chmury obliczeniowej – właśnie uruchomiono publiczną wersję e24cloud.com. Chmura konkuruje z rozwiązaniami oferowanymi przez dostawców globalnych. Sukces mają zapewnić jej właściwości m.in. całkowicie darmowe łącza 100 Mb/s, skalowalność i najwyższy poziom dostępności, a także jej cena – od 0,15 PLN netto za godzinę pracy serwera.

e24cloud.com dostarcza infrastrukturę informatyczną w oparciu o rozwiązanie IaaS (Infrastructure as a Service). Jej użytkownicy korzystają z serwerów wirtualnych (zwirtualizowanych środowisk sprzętowych) bez konieczności kupowania sprzętu serwerowego ani sieciowego. Dostawca udostępnia serwer o żądanych parametrach, a klient płaci tylko za moc obliczeniową, którą wybrał. Dzięki godzinowemu rozliczaniu i możliwości skalowania mocy obliczeniowej chmury, jest to elastyczna alternatywa dla własnego serwera.

– e24cloud.com jest polską odpowiedzią na rozwiązania oferowane przez Amazon czy GoGrid. Naszą przewagą są darmowe łącza, elastyczna gama dostępnych konfiguracji i cena – mówi Michał Grzybkowski z Beyond.pl, właściciela marki e24cloud.com. – Użytkownik e24cloud.com może wynająć serwer o parametrach już od 1 rdzenia (Core), 2 GB RAM i 25 HDD za 0,15 PLN netto za godzinę, wraz z zainstalowanym jednym z 8 systemów operacyjnych, a do tego za darmo ma zagwarantowany nielimitowany transfer danych, co jest rzadkością w rozwiązaniach typu cloud computing – dodaje.

Publiczne udostępnienie chmury poprzedzone było intensywnymi testami środowiska, wzięło w nich udział ponad 500 testerów. W aktualnie dostępnej wersji produktu użytkownik może dowolnie wybrać liczbę od 1 do 12 równocześnie pracujących rdzeni procesora (docelowo od stycznia będzie miał do dyspozycji maszyny nawet o 32 rdzeniach) oraz jeden z puli systemów operacyjnych (8 systemów w 25 wersjach), obecnie są to Gentoo, Debian, CentOS, Fedora, Red Hat, Ubuntu, FreeBSD i Windows. Do dyspozycji ma systemowy HDD 25 GB, ale może także skonfigurować dodatkowe przestrzenie dyskowe między 100 GB a 2 TB.

– Nasze rozwiązanie kierowane jest do administratorów IT, właścicieli portali, grafików, programistów, projektantów systemów informatycznych, startupowców, a także wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami przechowywania i przetwarzania danych – mówi Michał Grzybkowski. – e24cloud.com sprawdza się przy wdrażaniu stron internetowych, platform e-commerce, aplikacji mobilnych, systemów produkcyjnych takich jak CRM, zaawansowanej obróbce multimediów, a także jako online data storage – dodaje.