Eksperci Rockwool projektują z dziećmi

Firma Rockwool wzięła udział w pierwszej w Polsce akcji projektowania przedszkola z udziałem dzieci. Projekt ten jest realizowany przez Fundację Młodej Kultury Hopsiup oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz, pod patronatem Ambasady Danii i Duńskiego Instytutu Kultury. Celem inicjatywy jest zaprojektowanie budynku, który będzie odpowiadał potrzebom jego głównych użytkowników – przedszkolaków i ich wychowawców. Duży nacisk położono również na energooszczędność przedszkola oraz jego przyjazność  dla środowiska.

Projekt budownictwa użyteczności publicznej realizuje Fundacja Młodej Kultury Hopsiup, zajmująca się wczesną edukacją projektową oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz, w której to zaplanowano budowę nowego przedszkola. Najważniejsze cele tej inicjatywy to: spełnienie oczekiwań głównych użytkowników przedszkola, zaprojektowanie budynku zgodnego z założeniami zrównoważonego rozwoju i energooszczędności oraz wpisanie się w plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Żoliborz. Projekt wspierają dwie grupy projektantów – Jakuba Lewkowicza (Polska-Dania) oraz Le 2 WORKSHOP (Polska). Pod ich nadzorem zespoły projektowe złożone ze studentów architektury stworzą projekt przyjaznego dzieciom i otoczeniu przedszkola. Aby budynek jak najpełniej odpowiadał potrzebom jego użytkowników, przeprowadzono warsztaty architektoniczne z udziałem dzieci i wychowawców. Podczas tego spotkania zarówno przedszkolaki jak i ich opiekunowie chętnie mówili o swoich praktycznych potrzebach oraz fantazjach dotyczących idealnego przedszkola.

W ramach wsparcia projektu eksperci Energy Design Center z Rockwool Polska uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi, pokazując im poprzez zabawę, jak ważne jest właściwe ocieplenie budynków. Przeprowadzili oni również warsztaty dla zespołów projektowych, podczas których omówili zasady projektowania efektywnych energetycznie budynków z wykorzystaniem naturalnych walorów ich lokalizacji. Wywodząca się z Danii firma Rockwool nie przez przypadek została partnerem projektu, ponieważ to właśnie ze Skandynawii wywodzą się praktyki angażowania przyszłych użytkowników budynku w jego projektowanie.

Zaangażowanie przyszłych użytkowników w trakcie projektowania pozwala na odpowiednie dopasowanie obiektu do ich potrzeb. Dzięki uwzględnieniu wymagań przyszłych mieszkańców, możemy dopasować rozwiązania pozwalające na ograniczenie zużycia energii w budynku. Co ważne, proces ten realizowany na etapie projektowania pozwala oszczędzić znaczące kwoty, których wymagać może np. późniejsza modernizacja lub przebudowa obiektu – mówi Piotr Pawlak, Energy Design Center Manager, Rockwool Polska.

Rockwool jest ekspertem w dziedzinie energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa i chętnie angażuje się we wszelkie inicjatywy wspierające polskich użytkowników we wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań. Jedną z nich była kampania „Duński sposób na życie w równowadze z naturą i rozwojem technologicznym” organizowana w styczniu tego roku przez Ministerstwo Gospodarki, Urząd Regulacji Energetyki oraz Duńską Agencję Energii.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu