Znamy już finalistów ekologicznego konkursu firmy Oras

przez | 20/12/2011

15 grudnia jury konkursowe wybrało zwycięzców ekologicznego konkursu zorganizowanego przez firmę Oras. Nagrodzono najciekawsze rozwiązania na oszczędzanie wody. Nagrodzone osoby pokazały jak kompleksowo oszczędzają w domu, uczą ekologicznego podejścia do wody swoje dzieci. Jeden ze zwycięzców otrzyma nagrodę za połączenie pomysłów na poszanowanie wody z poetycką inwencją.

W sumie w czasie trwania konkursu przez dwa miesiące wpłynęło ponad 500 zgłoszeń. Polacy podzielili się swoimi pomysłami, na to jak w sposób niebanalny, niewymagający wysiłku, skutecznie oszczędzać wodę w domu.

Uczestnicy konkursu walczyli o 5 rewolucyjnych baterii termostatycznych, które firma Oras właśnie wprowadziła na rynek. Baterie Eterna to pierwsza na rynku armatura, która komunikuje się z użytkownikiem za pomocą światła. Krany wyposażone są w migającą funkcję EcoLed – bateria zasygnalizuje nam, czy oszczędzamy wodę i jesteśmy ekologiczni. Zielone światło na kranie oznacza, że jesteśmy eko, czerwone – czas kończyć kąpiel. Model wannowo-natryskowy ma dodatkową funkcję automatycznego napełniania wanny.

„ Wpłynęło wiele naprawdę autorskich pomysłów. Wyraźnie widać, że jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem w kwestii oszczędzania wody. To co zasługuje na szczególną uwagę, to zaangażowanie rodziców w uczenie i przyzwyczajanie dzieci od najmłodszych lat do racjonalnego używania wody” – podsumowuje Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras w Polsce. „Myślę, że coraz bliżej doganiamy Skandynawię, która jak wiadomo, jest pionierem w tej dziedzinie” – dodaje Marek Biały.

Baterie wannowo-natryskowe trafiły do 3 domów: w Kaliszu, Rębiskach i Płocku. Nagrodzone rodziny pokazały jak kompleksowo podchodzą do poszanowania środowiska. Jury konkursowe doceniło ich wkład w edukację ekologiczną dzieci. Jedna z nich przedstawiła ciekawy sposób na ograniczenie czasu kąpieli przez małe dzieci – rodzice włączają im płytę z ulubionymi melodiami, i gdy zaczyna się piosenka „Puszek Okruszek” maluchy wiedzą, że czas kończyć kąpiel. „Tym sposobem nie muszę stale stać pod drzwiami i pokrzykiwać. To naprawdę działa” – napisała w zgłoszeniu uczestnika konkursu.

2 modele prysznicowe Eterna powędrowały do Gdańska i Jeleniej Góry za umiejętność uczenia się od dzieci. W obu rodzinach to maluchy po ekologicznych lekcjach w szkole zaczęły dobre wzorce wdrażać w swoich domach, a reszta rodziny chętnie się włączyła w oszczędzanie wody.

Na uznanie jury konkursowego zasłużyły też niekonwencjonalne sposoby oszczędzania pokazujące humorystyczne, ale skuteczne podejście do tematu np. „metoda na sprintera”: „Jak się ma w domu chłopców zafascynowanych sportem, ta metoda jest najlepsza. Urządzamy zawody w sprinterskiej kąpieli. Potrzebny stoper i oczywiście medalowe nagrody. Codziennie zapisujemy wyniki, bo przecież każdego dnia można pobić rekord świata” – napisał w zgłoszeniu uczestnik. Rodzina ma jeszcze jeden zabawny sposób: „metoda na Spartana”. „Ustawiamy temperaturę wody na rześką. Taka kąpiel zawsze jest szybka i wodooszczędna, hartuje ciało i trenuje umysł” – opisał uczestnik.

W konkursie nagrodzono jeszcze jedno zgłoszenie, małżeństwa, które oszczędza i w domu, i w prowadzonym przez siebie pensjonacie w górach. Dla swoich gości urządzają konkurs: turyści, którzy zużyją jak najmniej wody mogą liczyć na nagrody w postaci darmowych karnetów na kolejkę krzesełkową.