Przejdź do treści

Instalacje KAN-therm na Euro 2012

Współczesny stadion sportowy to nie tylko płyta boiska i trybuny. To także klimatyzowane i ogrzewane loże, restauracje i sklepy, do których trzeba dostarczyć ciepło i chłód, to podziemne parkingi, które należy wyposażyć w instalację przeciwpożarową, to setki pomieszczeń sanitarnych, do których należy doprowadzić zimną i ciepłą wodę użytkową. Wyposażenie takich obiektów we wszystkie niezbędne instalacje jest dużym wyzwaniem dla projektantów, wykonawców i producentów materiałów instalacyjnych.

Multisystem KAN-therm charakteryzuje się szeregiem nowatorskich i sprawdzonych rozwiązań w zakresie szeroko pojętej techniki instalacyjnej. Oferuje też szeroki wybór zarówno pod względem materiałów jak i zakresu średnic rur i kształtek. Dlatego też instalacji KAN-therm nie mogło zabraknąć na najbardziej prestiżowych w ostatnich latach budowach – obiektach sportowych na Piłkarskie Mistrzostwa Euro2012. Firma KAN podjęła wyzwanie, jakie stawiają te najnowocześniejsze obecnie w Europie inwestycje sportowe.

Na areny Euro2012 we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku a szczególnie w Warszawie, firma KAN dostarczyła kilometry rur i tysiące złączek instalacyjnych. Użyto ich do budowy instalacji wodociągowych i grzewczych, instalacji technologicznych i przeciwpożarowych oraz ogrzewania płaszczyznowego. Również obiekty na Ukrainie wyposażone zostały przez KAN. W systemie KAN-therm wykonano m.in instalacje grzewcze i przeciwpożarowe stadionów we Lwowie i Kijowie a także w Dniepropietrowsku.

Sztandarowym obiektem przyszłorocznych mistrzostw piłkarskich jest projektowany dla 58 tysięcy kibiców Stadion Narodowy w Warszawie, uznany za najnowocześniejszą obecnie arenę sportową.

Łączna powierzchnia pomieszczeń Stadionu jest równoważna powierzchni 2000 stumetrowych apartamentów. Przestrzeń tą zajmują m.in parking na 1765 samochodów, rozlegle pomieszczenia biurowe, 4 restauracje i niezliczone kioski gastronomiczne, kilometry korytarzy oraz pomieszczenia techniczne. I właśnie tutaj obecność produktów KAN-therm jest najbardziej widoczna. Do wszystkich 965 toalet a także setek pisuarów, umywalek i natrysków kompletną instalację wodociągową wykonano z rur i kształtek KAN-therm Inox ze stali nierdzewnej (większość urządzeń sanitarnych spłukiwana jest doprowadzoną z ogromnych zbiorników deszczówką spływającą z powierzchni gigantycznego dachu stadionu). Także instalacje grzewcze (grzejniki i nagrzewnice) oraz chłodnicze obiektu, są zasilane stalowymi instalacjami z rur i złączek KAN-therm.

Instalacje KAN-therm będzie można znaleźć nie tylko na polskich i ukraińskich arenach Euro2012, ale również na boiskach treningowych oraz w obiektach związanych z rozbudową infrastruktury, takich jak lotniska, dworce czy hotele, budowanych lub modernizowanych w związku z tym wielkim wydarzeniem sportowym.

Także na innych stadionach, nie objętych rozgrywkami Euro2012 (m.in. w Warszawie, Krakowie, Kielcach a także na Ukrainie i Białorusi) także pracują już instalacje KAN-therm.

Oferta firmy KAN dla obiektów sportowych obejmuje nie tylko typowe instalacje wewnętrzne, ale zawiera także komplet elementów niezbędnych do wykonania instalacji ogrzewania murawy boisk piłkarskich i lekkoatletycznych oraz podłóg hal sportowych. Należą do nich kolektory Tichelmanna z króćcami przyłączeniowymi, wykonane z rur polietylenowych (PE-RT) o średnicach 160 – 180 mm oraz rury grzejne PE-RT o średnicach 18, 20 lub 25 mm wraz z listwami mocującymi przewody do podłoża. Integralną częścią tej oferty są elementy automatyki w postaci czujników śniegu i zalodzenia oraz temperatury wraz z cyfrowymi kontrolerami.

Z kolei dla ogrzewań podłóg sportowych KAN oferuje także, oprócz rur grzewczych i systemów ich mocowań, duży wybór izolacji termicznych. Dla podłóg sportowych elastycznych punktowo można zastosować system izolacji KAN-therm TBS, gdzie rury grzewcze mocowane są w metalowych profilach radiatorowych umieszczonych w izolacji termicznej ze styropianu. Z kolei ogrzewanie podłóg sportowych elastycznych powierzchniowo, konstruowanych na legarach, można zrealizować w systemie KAN-therm Rail, gdzie rury grzewcze umieszcza się w specjalnych listwach profilowych mocowanych na izolacji termicznej.

Dzięki tak szerokiemu zakresowi zastosowań i bogatemu asortymentowi multisystem KAN-therm jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, jakie stawiają instalacjom współczesne obiekty sportowe.

Firma KAN, uczestnicząc w przedsięwzięciach inwestycyjnych na Euro2012, już dzisiaj buduje emocje związane z tym wielkim sportowym wydarzeniem przyszłego roku.