Przejdź do treści

Informacje o wyborach w Rosji cenzuruje … robak internetowy

Ostatnie wybory parlamentarne w Rosji, za sprawą podejrzeń o fałszerstwa, zwróciły uwagę mediów z całego świata. Komuś zależy jednak, aby nie upubliczniać informacji o wspomnianych nieprawidłowościach. Eksperci z firmy antywirusowej ESET wykryli złośliwego robaka, którego celem jest blokowanie witryn internetowych poświęconych aktualnej sytuacji politycznej w Rosji.

Przy okazji publikacji raportu dotyczącego najczęściej atakujących wirusów komputerowych ubiegłego miesiąca specjaliści z firmy ESET poinformowali o zagrożeniu, identyfikowanym przez ESET jako Win32/Flooder.Ramagedos. Zagrożenie to jest wykorzystywane do blokowania stron internetowych komentujących aktualne wydarzenia polityczne w Rosji. Flooder.Ramagedos rekrutuje komputery użytkowników Internetu do tzw. botnetu, czyli sieci komputerów zombie, realizujących polecenia cyberprzestępców, m.in. polecenia ataków typu DDoS (distributed denial of service). W takich atakach komputery zombie wysyłają ogromną liczbę zapytań do serwerów firm i instytucji, powodując ich zablokowanie. Ostatni atak botnetu stworzonego przez robaka Flooder.Ramagedos skutecznie zablokował forum superjedi.ru, za pośrednictwem którego informowano o sytuacji po wyborach do rosyjskiej Dumy. Teraz forum ponownie działa. Eksperci firmy ESET zwracają uwagę, że nowym celem botnetu stał się serwis attrition.org, który od trzech tygodni zmaga się z intensywnymi atakami DDoS.

– Te dwa przypadki są dobrym przykładem wykorzystania ataków DDoS do cenzury treści w Internecie. W oparciu o zgromadzone dowody można potwierdzić uczestnictwo około 4500 komputerów w tych atakach. Choć w przypadku botnetu jest to liczba względnie mała, jest ona wystarczająca, aby uniemożliwić dostęp do stron z ograniczonym transferem i pozbawionych dedykowanej ochrony – twierdzi Sebastien Duquette, analityk zagrożeń z firmy ESET.

W raporcie laboratorium firmy ESET dotyczącym najczęściej atakujących zagrożeń komputerowych ubiegłego miesiąca pierwsze pozycje zajęły zagrożenia infekujące za pośrednictwem plików autostartu wymiennych nośników danych, robak Dorkbot, gromadzący poufne dane użytkowników oraz złośliwy program HTML/ScrInject.B, powodujący automatyczne pobieranie na dysk komputera złośliwych programów podczas surfowania w sieci. Pełny raport dostępny jest na stronie www.eset.pl

źródło: ESET