Windy z widokiem na świat

Tagi:

Nowoczesne nieruchomości komercyjne i biurowce zapewniają swoim użytkownikom nie tylko najwyższy komfort i bezpieczeństwo, ale także walory estetyczne.

Wybór lokalizacji biura jest jedną z ważniejszych decyzji biznesowych. Mniejsze firmy, np. agencje reklamowe czy pracownie architektoniczne wybierają za miejsce prowadzenia swojej działalności domy jednorodzinne czy też zrewitalizowane lofty. Zwłaszcza te drugie przestrzenie dają spore możliwości do własnej aranżacji wnętrza.

Duże i wielkie firmy, zatrudniające powyżej 50 pracowników oraz te, które wymagają specyficznej infrastruktury do prowadzenia działalności, najczęściej wybierają nowoczesne biurowce zlokalizowane centralnych dzielnicach miast.

Jedną z podstawowych zalet współczesnych budowli biurowych jest ich estetyka. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że „szklane domy”, o których marzył Stefan Żeromski coraz szczelniej wypełniają przestrzeń publiczną.

Od pewnego czasu nowobudowanym biurowcom przyznaje się specjalne klasy, które informują o standardzie budynku. Klasy A i A+ zarezerwowane są dla budynków o wysokim standardzie, najbardziej prestiżowej lokalizacji, przeważnie w centrum miasta. Same budynki wybudowane są ze szkła i stali. Charakteryzują się wysoką jakością materiałów wykończeniowych.

Klasa B+ to budynki biurowe o zbliżonych parametrach, co te zakwalifikowane do klasy A, ale położone poza ścisłym centrum miasta.

Klasa B jest najtrudniejsza do jednoznacznej charakterystyki. Można przyjąć, że to tej klasy należą budynki mające nie więcej niż 10 lat, które przeszły remont, ale położone są poza ścisłym centrum miasta. Inna charakterystyczna cecha tych budynków – to liczba kondygnacji – przeważnie do 5.

Do klasy C zaliczany są z kolei obiekty mające powyżej 15 lat, położone zarówno w centrum, jak i poza nim.

Za najbardziej prestiżowe uważane są obiekty kwalifikujące się do klasy A oraz B+. Wybierane najczęściej przez międzynarodowe korporacje, dla których prestiżowa lokalizacja i standard wykończenia budynku są ważnym elementem budowania wizerunku firmy.

Najwyższa klasa to w zasadzie kilka biurowców w Warszawie. Elementem wykończenia są tu nie tylko elementy drewniane czy marmurowe, ale także panoramiczne windy, które pełnią podwójną funkcję – transportową oraz estetyczną. Umieszczone w przeszklonym szybie nie tylko przewożą pracowników i gości na określone piętro, ale także umożliwiają podziwianie panoramy centrum miasta.

Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych budynkach jest technologia PORT firmy Schindler, umożliwiająca efektywne i ekonomiczne funkcjonowanie wind osobowych. Widocznym dla użytkownika windy elementem technologii PORT jest futurystyczny i intuicyjny w użytkowaniu interfejs umieszczony w punktach dostępu, np. przy bramkach wejściowych lub w holach przy windach. Za ekranem dotykowym kryje się system oprogramowania zdolny nie tylko do wyznaczania optymalnej trasy do każdego miejsca w budynku, ale również  uczenia się, jak poszczególni użytkownicy zwykle się poruszają. Dzięki zebranym informacjom technologia PORT instruuje windy, schody ruchome oraz punkty dostępu w całym budynku, jak szybko i bezpiecznie przetransportować korzystających do żądanego celu.

Co niemniej ważne, zwłaszcza w wysokich biurowcach, interfejsy systemu mogą pełnić funkcje komunikacyjną. W sytuacjach awaryjnych np. wystąpienia pożaru każdy interfejs może wyświetlać instrukcje dotyczącą ewakuacji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu