TechCamp – łączy ludzi z głową w chmurze

Pierwszy TechCamp już za nami. 2 grudnia w Krakowie było prawie jak u Hitchcocka – zaczęło się od trzęsienia ziemi a potem napięcie w chmurach tylko rosło. Na szczęście gromów nie odnotowano. Deszcz oklasków spadł za to zasłużenie na prelegentów, którzy rozprawili się z tematem Cloud Computingu z technologiczną precyzją.

Pierwszy na TechCampowej scenie pojawił się Tomasz Kopacz, ewangelista Microsoft, który od razu zdobył przychylność zgromadzonych w Fortach Kleparz uczestników. Okazało się, że chmura to nic innego jak gotowy przepis na dostęp do zasobów. Jak zapewniał Tomasz Kopacz o podobnej idei świat usłyszał już w 19 wieku, kiedy toczył się spór między Teslą a Edisonem o prąd przemienny. Historyczna wycieczka była tylko wstępem do niezwykłej podróży, jaką ekspert zafundował słuchaczom, wyjaśniając podejścia do aplikacji budowanych na Windows Azure. Co daje przedsiębiorcy cloud computing? Przede wszystkim czas. – Informatyka sama dla siebie nie ma sensu, jest podległa biznesowi. Analogicznie jest z chmurą. Ci, którzy decydują się powierzyć problem infrastruktury, oprogramowania oraz serwisu w ręce specjalistów, mogą skupić się wyłącznie na celach biznesowych – przekonywał Tomasz Kopacz.

Drugi z zaproszonych gości – Grzegorz Kochan reprezentujący Adtaily, opowiedział o tym, jak radzić sobie z awarią takich aplikacji, przywołując m.in. przykład Amazon.com. Jego istniejący od ponad dwóch lat startup, od początku działa w chmurze. Dlaczego? – Prostota, dostępność, skalowalność, niskie koszty i API – wyliczał ekspert Adtaily. Fakty i mity związane z technologią chmury zestawił natomiast kolejny prelegent, Tomasz Kozłowski z ServeCloud. Pomysłodawca pierwszej polskiej platformy cloud computingowej szybko rozprawił się z teorią, wedle której dane w chmurze są mniej bezpieczne niż na serwerze w biurze. Statystyki pokazują, że za ponad 90 proc. włamań do systemu firmy są odpowiedzialni jej pracownicy.

Całość eventu zamknął panel dyskusyjny „Jak nie znaleźć się w czarnej… chmurze?” prowadzony przez Krzysztofa Helaka z Profeo. Uczestnicy mieli wówczas okazję spierać się wspólnie o potencjał cloud computingu i sposoby programowania z nim związane. Czy chmura to nie jest tylko sposób na wyciągnięcie kasy od użytkowników? – Wręcz przeciwnie. To rozwiązanie dla osób, które mają świetny pomysł na biznes, ale brakuje im funduszy na infrastrukturę – przekonywał Jacek Kubiak z e24cloud. Bardziej ostrożne podejście prezentował w dyskusji Bartłomiej Rozkrut, CTO Empathy Internet Software House, który optował za racjonalnym wykorzystaniem cloud computingu. Jak przystało na barcamp, nielimitowana dawka wiedzy była rozdzielana szczodrze wraz z gwarancją świetnej zabawy i doskonałej pizzy, a burzliwe dyskusje w kuluarach trwały jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia.

Ominą Cię TechCamp#1? Kolejne spotkanie już 19 stycznia. Tym razem pod lupę ekspertów trafią użyteczne interfejsy graficzne. Organizatorem cyklu wydarzeń Techcamp jest Akademia Empathy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu