Przejdź do treści

Fortum rozpoczyna działalność we Francji

Fortum mianowało Philippe’a Stohra na stanowisko Country Managera Fortum France SNC. Jego zadaniem będzie rozwijanie działalności spółki we Francji. Przed podjęciem pracy dla Fortum, Philippe Stohr pełnił funkcję dyrektora ds. strategii  i rozwoju w firmie Dalkia w Niemczech.

Utworzenie spółki działającej na terenie Francji to ważny krok ku realizacji planów Fortum, które zakładają aktywne uczestnictwo w rozwoju energetyki odnawialnej w tym kraju. Fortum France SNC skupi się na dwóch obszarach: zbliżającym się procesie odnawiania koncesji na produkcję energii wodnej we Francji oraz pozyskiwaniu energii z fal morskich, dzięki podpisanemu ostatnio porozumieniu o współpracy z francuską firmą DCNS.

Zgodnie ze swoją strategią, Fortum będzie uczestniczyło w przetargu na odnawiane koncesje na energię wodną we Francji, ogłoszonym pod koniec 2010. Firma traktuje proces odnawiania koncesji za dobrą okazję do zwiększenia swojego udziału w energetyce wodnej w samym centrum europejskich rynków energii elektrycznej. Obecnie Fortum posiada i obsługuje w krajach nordyckich około 260 elektrowni wodnych o łącznej mocy 4700 MW. W roku 2010, prawie 90% energii produkowanej przez Fortum w Europie było wolne od emisji  CO2, zaś ponad 40% produkcji opierało się na odnawialnych źródłach energii.

„Bardzo się cieszymy, że możemy wykorzystać nasze doświadczenie oraz wiedzę we Francji, jak też i z tego, że możemy lokalnie rozwijać współpracę z francuskim sektorem energii odnawialnej”, powiedział Matti Ruotsala, wiceprezes Fortum, ogłaszając powstanie nowej francuskiej spółki oraz nominację Philippe’a Stohra. „Fortum chce odgrywać znaczącą rolę w systemie energetyki odnawialnej nowej generacji, a Fortum Francja będzie przewodzić naszym wysiłkom przyczyniającym się do rozwoju francuskiej energetyki w dłuższej perspektywie” – dodał.