Jakie tajemnice skrywają brytyjskie piwiarnie?

Tagi:

Odpowiedź na to pytanie w 4-odcinkowym serialu „Wykopaliska w pubach” na HISTORY od piątku 13 stycznia 2012 roku o 20:00

Aktor i komik Rory McGrath oraz archeolog Paul Blinkhorn postanowili zbadać bogatą i barwną historię zalegającą pod najpopularniejszymi pubami Wielkiej Brytanii. Wybrali cztery spośród najstarszych piwiarni na Wyspach, w których rozpoczęli poszukiwania sekretów w ziemi. Odkryli pozostałości po rozległym hotelu z czasów rzymskich, a także dowody na to, że ludzie chętnie bawili się i pili 1 500 lat temu. Znaleźli również wyroby z krzemienia, które liczą sobie blisko 10 000 lat! Widzowie na własne oczy będą mogli przekonać się, co jeszcze skrywają pod sobą najstarsze brytyjskie piwiarnie w 4-odcinkowym serialu kanału HISTORY „Wykopaliska w pubach” od piątku 13 stycznia 2012 roku.

Pierwszym miejscem odwiedzonym przez zespół HISTORY (odcinek 1 – piątek, 13 stycznia o 20:00) był pub The Six Bells pochodzący z XVI wieku i położony na północ od Londynu w mieście St Albans, niegdyś znanym jako rzymskie miasto Verulamium. Tuż pod powierzchnią dużego parkingu należącego do piwiarni poszukiwacze znaleźli pozostałości rozległego hotelu, będącego czymś w rodzaju Ritza Brytanii z czasów rzymskich. Budynek, w którym znajdował się hotel, był prawdopodobnie najstarszą i największą budową w mieście. Poszukiwacze znaleźli również relikty rzeźnickie oraz ślady okupacji z XII wieku.

Jo Remington, która prowadzi pub wraz ze swoim mężem, wspomina: „Jak tylko usunęli pierwszą warstwę ziemi, od razu odnaleźli jakieś przedmioty. Po sukcesie odniesionym już pierwszego dnia wiedzieliśmy, że jesteśmy na dobrym tropie. Klienci pubu byli zafascynowani tym, co się dzieje i ciągle wychodzili na zewnątrz, żeby obserwować, jak postępują prace”.

Z kolei menedżer kolejnego pubu The Command House (odcinek 2 – piątek, 20 stycznia o 20:00) Keith Stephen powiedział: „Bar jest położony na terenie, na którym w przeszłości stała stocznia, więc to miejsce ma bogatą historię. Wykopaliska spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony miejscowej ludności – wielu przychodziło popatrzeć i było naprawdę zainteresowanych tym, co udało się odkryć archeologom. Zawsze chciałem się dowiedzieć czegoś więcej o historii tego miejsca. Cieszę się, że w końcu mi się to udało”.

Chatham Docks w Kent, w którym leży ten pub, odegrał kluczową rolę w brytyjskiej historii morskiej sięgającej 400 lat wstecz. Pub ten często odwiedzał słynny angielski pamiętnikarz Samuel Pepys. Głównymi znaleziskami, jakie udało się odkryć poszukiwaczom po rozpoczęciu wykopalisk na porośniętej trawą skarpie przylegającej do pubu, były pozostałości budowy z 1719 roku, cegła z epoki króla Henryka VIII, dachówka ze średniowiecznego kościoła oraz stary hak używany do prac pokładowych.

Ye Olde Smugglers Inne (odcinek 3 – piątek, 27 stycznia o 20:00) to pub o ciekawej przeszłości. Położony niedaleko południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii, brał udział w kontrabandzie, która odbywała się tutaj przez kilka stuleci. Niegdyś jego właścicielem był przemytnik. Do dnia dzisiejszego w pubie można obejrzeć skrytkę na piętrze, w której przemytnicy chowali się przed celnikami. Zespół serialu „Wykopaliska w pubach” prowadził prace na terenie patio i ogrodu przylegającego do lokalu, w którym archeolodzy znaleźli ceramikę z różnych okresów, w tym okazy pochodzące nawet sprzed tysiąca lat. Odnaleziono również wyroby z krzemienia sprzed 10 000 lat oraz kości ze starej rzeźni.

Clifford Nicholson, właściciel pubu znajdującego się w Alfriston w hrabstwie East Sussex, tak skomentował przygodę z programem: „To była jedyna w swoim rodzaju okazja do tego, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat pubu i wioski, na terenie której działamy, ponieważ nigdy przedtem nikt nie prowadził tutaj wykopalisk. Nie mogłem się doczekać, żeby się dowiedzieć, co uda im się odkryć i nie rozczarowałem się. Nie szkodzi, że wykopaliska wywołały sporo zamieszania. Cieszę się, że zostały przeprowadzone na terenie naszego pubu”.

Bohaterem ostatniego odcinka serialu HISTORY „Wykopaliska w pubach” stał się Ye Olde Reindeer w Banbury w hrabstwie Oxfordshire (odcinek 4 – piątek, 3 lutego o 20:00). Niegdyś odwiedzała go znana i kontrowersyjna postać z historii brytyjskiej – Oliver Cromwell. Pierwszym znaleziskiem w tym miejscu był tajemniczy mur, pozostałość po średniowiecznym piecu. To pomogło ustalić, że pub musiał istnieć już w 1470 roku, czyli 100 lat wcześniej niż zakładano do tej pory, co czyni go najstarszym budynkiem w mieście. Odnaleziono również ceramikę pochodzącą z XII wieku.

Właściciel Mark Sylvester, powiedział: „To była dla nas niepowtarzalna okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o historii pubu. Znaleźliśmy całkiem sporo drobiazgów, które okazały się niezwykle wartościowe! To było niesamowite uczucie patrzeć, jak na naszych oczach odkrywa się historię”.

Serial „Wykopaliska w pubach” będzie emitowany na HISTORY od piątku 13 stycznia 2012 roku o 20:00.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu