Świąteczne zakupy bez kolejek

Prezenty, upominki, podarunki – kto nie lubi ich dostawać? Nie tylko dzieci czekają na pierwszą gwiazdkę, żeby móc odpakować kolorowe paczki leżące pod choinką. Dorośli również lubią być obdarowywani i sami lubią obdarowywać najbliższych.

Szał świątecznych zakupów w pełni. W sklepach tłumy i gigantyczne kolejki do kas. Zakupy w takich warunkach nie są na pewno przyjemnością. Dlatego niektórzy, bardziej zapobiegliwi , mają to już za sobą: „Ja w październiku zaczęłam gromadzić drobiazgi dla bliskich. Jak zobaczyłam coś odpowiedniego, kupiłam, schowałam i teraz mam to z głowy” –mówi 32-letnia Iza. Zakupów w oblężonych sklepach uniknie też 40-letni Robert: „Mam prezent dla żony, który kupiłem podczas zagranicznej delegacji a dla reszty rodziny podarunki zorganizuje żona”. Kto nie lubi przepychać się między sklepowymi pólkami ma jeszcze jedno wyjście – Internet. I wiele osób to rozwiązanie wybiera. Jak wynika z badań, w tym roku aż jedna piąta Polaków świąteczne zakupy zrobi w sieci. Nic dziwnego. Internet jest coraz powszechniejszy a sklepy online kuszą promocjami, jest taniej. Poza tym, dzięki internetowym porównywarkom można szybko znaleźć sklep, który wybrany przez nas produkt oferuje po najbardziej korzystnej cenie. Niektóre osoby, zanim dokonają zakupu w sieci, idą do tradycyjnego sklepu, żeby wszystko dokładnie pooglądać, sprawdzić jakość a potem szukają tańszej oferty w sklepach online. To dobra strategia, szczególnie w przypadku produktów RTV, AGD i elektroniki.

W sieci najchętniej kupujemy książki, płyty i kosmetyki. Właśnie te rzeczy , jak wynika z badań, są też najbardziej pożądanymi prezentami świątecznymi wśród Polaków. Jeżeli chodzi o podarunki dla dzieci – najczęściej decydujemy się na zakup zabawek, gier tradycyjnych i video, a także zabawek kreatywnych i klocków. Trzeba jednak się spieszyć, żeby przesyłkę dostać na czas i mieć co włożyć pod choinkę. „Różne produkty mają różny czas realizacji. Może to być od 24 godz. do 7 dni – tłumaczy Bartłomiej Waluś, Specjalista ds. sprzedaży sklepu Inbook.pl – Jeżeli w ten okres wejdą jeszcze dni wolne (sobota, niedziela) to mamy dodatkowo 2dni. Najlepiej zwracać uwagę na informacje zawarte przy zamówieniu”. Warto też przed zakupami przeczytać dokładnie regulamin sklepu internetowego i poznać swoje prawa. Jedno z nich gwarantuje kupującym możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Trzeba to zrobić w ciągu 10 dni od momentu otrzymania zamówionego towaru.

Cała branża e-commerce liczy w okresie przedświątecznym na zwiększenie obrotów i zysków. Bartłomiej Waluś z Inbook.pl szacuje, że zamówień w okresie przedświątecznym jest o około 40% więcej niż w pozostałej części roku. Przyczyniają się do tego zapewne specjalne oferty promocyjne. Klienci mogą liczyć na niższe ceny, wzbogaconą ofertę sklepów, rabaty przy większych zakupach. „My stworzyliśmy specjalną choinkę, w której zamieszczone są różnego rodzaju promocje przeznaczone dla rożnych grup klientów. Mamy też specjalnie z okazji świąt przygotowaną kampanię na komplety garnków Emalli Olkusz z darmową dostawą. Jak również specjalną kampanie z super cenami na wybrane zegarki”– mówi Bartłomiej Waluś. Zdarzają się tez wspólne akcje sklepów internetowych. Ponad 1800 z nich wzięło udział 30 listopada w Dniu Darmowej Dostawy. Tego dnia klienci w e-sklepach płacili tylko za wybrane produkty, a dostawa towaru, bez względu na wartość zamówienia, sposób płatności czy wysyłki, była bezpłatna. Wszystko wskazuje na to, że takie zabiegi opłacają się.

Polacy są, obok Niemców, Greków i Czechów, największymi zwolennikami e-zakupów w Europie. Wystarczy więc wygodnie rozsiąść się w fotelu, zapomnieć o problemach z parkowaniem czy kolejkach przy kasach i ruszyć na wirtualne poszukiwania prezentów…

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu