Przejdź do treści

Stan wojenny w autobusach KPKM

Po 30 latach od wprowadzenia stanu wojennego podróżujący empekami białostoczanie będą mogli cofnąć się w czasie i przeżyć klimat tamtych dni. W historię wprowadzą ich kadry z komiksów, przedstawiające wydarzenia z początku lat 80.

W ramach kolejnej edycji akcji „Doznanie na żądanie” w autobusach Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej prezentowane będą nagrodzone i wyróżnione prace uczestników konkursu „Stan wojenny. 30 lat po…”, zorganizowanego przez Muzeum Wojska w Białymstoku. To – nigdy wcześniej nie publikowane i nie prezentowane – kadry z komiksów, które albo opisują autentyczną historię, lub są jedynie inspirowane wydarzeniami z tamtego okresu.

– Będzie to zatem ich premierowa prezentacja, nie tylko w Białymstoku, ale też w skali całego kraju – mówi Marcin Moskwa, wiceprezes KPKM. – Cieszymy się, że jako pierwsi możemy pokazać te prace białostoczanom.

Mobilna ekspozycja to preludium do wystawy, której otwarcie nastąpi 13 grudnia 2011 r. w Muzeum Wojska w Białymstoku przy ulicy Kilińskiego 7.

– Zależało nam na przygotowaniu ekspozycji z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – mówi autor wystawy Marcin Koziński. – Celem tego przedsięwzięcia jest też przedstawienie komiksu, jako formy sztuki, a jednocześnie sposobu opowieści o konkretnym fragmencie polskiej historii.

Będzie tam można zobaczyć fragmenty prac zrealizowanych specjalnie na konkurs, ale też – przekrojowo – komiksy, które wiążą się ze stanem wojennym i polską rzeczywistością z początku lat 80. Dzięki aranżacji plastycznej zwiedzający będzie miał szansę przenieść się na chwilę w komiksowy kadr.

– Ponieważ to pierwsza tego typu wystawa w Białymstoku, pomyśleliśmy że zasługuje na to, by szerzej zaistnieć w świadomości mieszkańców – dodaje Marcin Koziński. – I stąd nasz pomysł, by wcześniej kadry z niektórych prac zaprezentować w przestrzeni publicznej, jaką są autobusy miejskie. To świetny sposób dotarcia do szerszej publiczności, a przy okazji uprzyjemnienia białostoczanom podróży do pracy, czy szkoły.

Od 8 grudnia w ramach wystawy na kółkach autobusami KPKM podróżowały będą komiksy, autorstwa laureatów konkursu: „Noc bałwana” Grzegorza Janusza i Tomasza Niewiadowskiego, „Kul tura” Romana Gajewskiego, „Punkt widzenia” Jakuba Grocholi i Michała Chojnackiego oraz „13 grudnia” Małgorzaty Józefowicz. Wszystkie stanowią przykłady niezwykle interesującego spojrzenia na fragment historii, jakim jest stan wojenny i pierwsze lata 80.