Przejdź do treści

Mikołaj w stroju kuriera. Świąteczne przygotowania Polaków w badaniu firmy UPS

Co drugi Polak nadal odkłada zakup świątecznych prezentów na ostatnią chwilę. Ale coraz częściej, aby uciec przed tłumem, kupujemy je w sklepach internetowych (23,86%). Jednocześnie ponad 70% z nas oczekuje terminowości w procesie ich dostarczania. Takie oblicze polskich konsumentów w sytuacji przedświątecznych przygotowań wyłania się z badań przeprowadzonych przez firmę UPS.

Firma UPS, lider w dziedzinie logistyki, przygotowujący się specjalnie do świątecznego szczytu paczkowego każdego roku, postanowiła zbadać temat świątecznych prezentów wśród Polaków. Dlaczego? „Diagnoza zmieniających się tendencji, pomaga nam określić kierunki rozwoju, szczególnie w kontekście tegorocznego i przyszłych przedświątecznych szczytów paczkowych. Jest to dla nas czas najbardziej wytężonej pracy. W sezonie bożonarodzeniowym liczba wysyłanych przesyłek rośnie o ok. 60%. Uzyskane rezultaty badań pozwalają nam poznać zwyczaje konsumenckie oraz preferencje i oczekiwania w stosunku do firm kurierskich. Dzięki temu, z każdym kolejnym rokiem możemy odpowiadać na potrzeby konsumentów” – powiedział Grzegorz Urban, dyrektor marketingu UPS Polska.

Wyniki badania UPS potwierdzają, że kupno świątecznych prezentów coraz częściej przenosi się do świata wirtualnego. Obecnie, niemal 25% badanych unika przedświątecznej gorączki i kolejek nabywając prezenty w sieci. Pięć lat temu odsetek deklarujących dokonywanie zakupów w Internecie wynosił zaledwie 3,71%.

Prawie połowa Polaków nadal odkłada zakupy na ostatnią chwilę. Co drugi respondent (50,01%) świąteczne upominki kupuje w okresie dwóch tygodni przed świętami lub zostawia ten obowiązek na kilka dni przed Wigilią. Nieco ponad 23% ankietowanych zamiast wręczyć prezenty osobiście, wysyła je, zwlekając z tym także do ostatniej chwili. Spośród tych respondentów, którzy wysyłają świąteczne upominki, dwie trzecie (niemal 67%) wysyła je w okresie dwóch tygodni przed świętami lub nawet w dzień Wigilii.

Uzyskane wyniki są zgodne z trendami globalnymi. Firma UPS przewiduje, że w roku bieżącym, tylko w ostatnim tygodniu przed świętami, dostarczy ponad 120 milionów przesyłek na całym świecie. Oznacza to wzrost o ponad 6% w porównaniu do ubiegłorocznego szczytu paczkowego, kiedy firma dostarczyła 113 milionów paczek. Wzrost ten odzwierciedla najnowszy trend odkładania zakupów w sieci na ostatnią chwilę przed świętami.

Podczas, gdy zdecydowana większość Polaków nadal dostarcza prezenty osobiście, na przestrzeni ostatnich 5 lat wzrosła liczba osób je wysyłających. Spośród wielu możliwości dostarczenia, największy wzrost zauważalny jest w odniesieniu do opcji wysyłki upominków za pośrednictwem kuriera. Dla Grzegorza Urbana taki wynik nie jest zaskoczeniem. „Co roku obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszymi usługami wśród klientów indywidualnych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Pomimo tego, że szczyt paczkowy generowany jest przede wszystkim przez klientów biznesowych i firmy, popularność sklepów on-line oraz cechy firm kurierskich, takie jak niezawodność i terminowość zachęcają klientów do skorzystania z naszych usług. Bardzo często ci klienci wracają do nas po świętach, wskazując na pozytywne doświadczenia z naszą firmą”.

Co jest istotne dla osób wysyłających prezenty? Powołując się na badanie UPS można wywnioskować, że terminowość. Dla 72,8% Polaków to najważniejszy czynnik jeśli chodzi o dostarczanie prezentów. Inne wymienione przez respondentów priorytety to atrakcyjna cena (29,6%) i dostarczenie przesyłki w nienaruszonym stanie (18,9%).

„UPS oferuje wszystko to, co dla Polaków jest ważne w przypadku wysyłki prezentów. W tym wyjątkowo pracowitym okresie warto wysłać upominki wcześniej. W przypadku konieczności doręczenia prezentów na ostatnią chwilę, doskonałym rozwiązaniem jest oferta wysyłek ekspresowych UPS. Informacje o tym jak prawidłowo zapakować prezent dostępne są na stronie www.ups.com (Poradnik Pakowania). Pozostaje nam życzyć wszystkim wesołych świąt i oczekiwać na przybycie Mikołaja w stroju kuriera” – podsumowuje Grzegorz Urban.