Cisco na AIR SHOW 2011

W dniach 27-28 sierpnia 2011 roku odbyły się największe pokazy lotnicze w Polsce z udziałem samolotów wojskowych i cywilnych – AIR SHOW 2011. W tym roku wzięły w nich udział zespoły z Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Słowacji, Włoch, Węgier, USA, Ukrainy, Turcji i Polski (w tym Siły Powietrzne, Aeroklub Polski, Marynarka Wojenna, Wojska Lądowe, Straż Graniczna, przemysł lotniczy krajowy i zagraniczny). Ogółem w pokazach wystąpiło 160 statków powietrznych.

Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań wideokonferencyjnych firmy Cisco możliwa była realizacja transmisji na żywo z pokazów bezpośrednio na stronę internetową: www.airshow.sp.mil.pl. System, zbudowany specjalnie na potrzeby pokazów lotniczych, był łatwy i intuicyjny w obsłudze. Ponadto zastosowane rozwiązania umożliwiły przesyłanie bezpośredniego sygnału wideo z pokazów lotniczych dla dziennikarzy zgromadzonych w centrum prasowym, gdzie na 1 ekranie możliwa była obserwacja obrazów równolegle z 3 różnych kamer.

„Rozwiązania Cisco TelePresence umożliwiają prowadzenie wideokonferencji w czasie rzeczywistym w sposób intuicyjny, realistyczny i naturalny, tak że uczestnicy mają wrażenie, jakby ich rozmówcy przebywali w tym samym pomieszczeniu, nawet jeśli w rzeczywistości są oddaleni o wiele kilometrów. Systemy TelePresence pozwalają instytucjom publicznym i przedsiębiorstwom na optymalizację czasu pracy i komunikacji, obniżenie kosztów podróży służbowych oraz redukcję emisji dwutlenku węgla. Ponadto uczelnie i szpitale mogą skorzystać ze zdalnej dostępności ekspertów, możliwości prowadzenia szkoleń czy też konsultacji na odległość.” – powiedział Piotr Skirski, dyrektor ds kluczowych klientów w firmie Cisco. „Systemy TelePresence są zwykle wdrażane na potrzeby wideokonferencji biznesowych dla przedsiębiorstw i instytucji sektora publicznego. Przykład nietypowego zastosowania tej technologii podczas AIR SHOW 2011 pokazuje, że rozwiązania są skuteczne, elastyczne a dzięki wykorzystaniu niestandardowych funkcji sprawdzają się w każdych warunkach.”

Podczas AIR SHOW 2011 połączenie zostało zestawione pomiędzy 4 kamerami (3 kamery Cisco PrecisionHD 1080p12X oraz profesjonalna kamera telewizyjna) podłączonymi do kodeka wideokonferencyjnego (Cisco Telepresence C90) a terminalem Cisco Telepresence EX90, do którego został podłączony rzutnik.

Kamery Cisco Precision HD są standardowo wykorzystywane w rozwiązaniach przeznaczonych do prowadzenia biznesowych wideokonferencji w ramach systemów Telepresence Profile. Kamery, które budowały infrastrukturę podczas AIR SHOW 2011, zostały wyposażone w funkcję Pan-Tilt-Zoom (PTZ), która pozwala na zdalną kontrolę ruchów kamery w pozycji pionowej i poziomej, co daje kamerzystom maksymalną elastyczność. Ponadto kamery zostały wyposażone w 12x zoom, który pozwolił na uzyskania dużych zbliżeń. Inną bardzo ważną dla organizatorów AIR SHOW 2011 cechą kamer Cisco była funkcja o nazwie Far End Camera Control (FECC), która pozwala na sterowanie kamerami bez fizycznej obecności operatora. Podczas AIR SHOW 2011 kamery zostały umiejscowione na wieży kontrolnej lotniska a, ze względu na charakter zdarzenia, dostęp, poza głównymi budynkami lotniska, był ściśle ograniczony. Dzięki funkcji FECC kamerzysta był w stanie sterować zdalną kamerą i podążać za najważniejszymi wydarzeniami podczas pokazów lotniczych.

W Cisco Telepresence C90 został wykorzystany mikser wideo oraz wbudowany mostek wideokonferencyjny, ponieważ konieczne było wysłanie dwóch strumieni wideo z różnymi układami ekranu do serwera archiwizującego Cisco TelePresence Content Server oraz zmiksowanego obrazu tychże strumieni zainstalowanego w sali konferencyjnej terminala EX90. Przy pomocy mostka udało się połączyć wszystkie urządzenia w jeden wirtualny pokój konferencyjny. Terminal, który również był rodzajem stacji kontrolnej, został podłączony do zewnętrznego projektora by pokazać zmiksowany przez C90 obraz lokalny, pochodzący ze wszystkich kamer zainstalowanych na wieży kontrolnej.

Ponadto podczas AIR SHOW 2011 wykorzystano również Telepresence Content Server, który otrzymywał dwa oddzielne strumienie z C90, następnie nagrywał i przekazywał je do zewnętrznego, dedykowanego serwera strumieniującego, a na końcu udostępniał materiał użytkownikom Internetu.

Relacja z AIR SHOW 2011 była nagrywana w wysokiej rozdzielczości.

Rozwiązania wykorzystane podczas pokazu lotniczego AIR SHOW 2011:

  • Cisco TelePresence C90

Cisco Telepresence C90 to kodek wideokonferencyjny, który umożliwia przesyłanie i odbieranie obrazu i dźwięku przez sieć IP. Urządzenie umożliwia transmisję wideo w rozdzielczości Full HD 1080p i pozwala na równoczesne podłączenie do ośmiu mikrofonów i dwunastu źródeł sygnału FullHD takich jak kamery, odtwarzacze DVD, czy laptopy.

  • TelePresence Content Server

Telepresence Content Server jest rozwiązaniem służącym do kompleksowego nagrywania i transmisji strumieniowej treści wideo. System umożliwia nagranie spotkania przeprowadzonego z użyciem  Cisco TelePresence w wysokiej jakości (1080p przy 30 kl./s) lub w rozdzielczości 720p przy 60 kl./s, a następnie pozwala natychmiast wyświetlić i udostępnić to nagranie innym użytkownikom.

  • Cisco TelePresence EX90

Terminal EX90 pozwala na nawiązywanie połączeń wysokiej jakości obrazu (1080p) i dźwięku (AAC-LD) z dowolnym urządzeniem wideo lub systemem TelePresence wykorzystującym do zestawienia połączenia protokoły SIP lub H.323. Rozwiązanie jest wyposażone w ekran LCD o przekątnej 24” i rozdzielczości 1920×1080 (WUXGA). Do terminala EX90 można również podłączyć dodatkowe źródło sygnału wideo, oraz dodatkowy wyświetlacz bądź projektor.

  • Cisco TelePresence Video Communication Server

System VCS jest zawansowanym „gatekeeperem wideo” pozwalającym na zarządzanie wszystkimi elementami systemu wideokonferencyjnego. Wszystkie punkty końcowe oraz wirtualne pokoje nagrań utworzone na Telepresence Content Serwerze zostają zarejestrowane w VCS Control. Urządzenie to dostarcza spójny plan numeracyjny i czuwa nad prawidłowym zestawieniem wszystkich połączeń wideokonferencyjnych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu