Wydarzenia ciągle mylą się najczęściej

Aż piętnaście wpadek zaliczyły w październiku „Wydarzenia”. Z raportu „Cztery Stacje” „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wynika, że to najwięcej spośród analizowanych wydań dzienników. Mniej miała „Panorama”, „Wiadomości” i „Fakty”.

Badaniu poddane zostały wszystkie materiały wyemitowane od 1 do 31 października 2011 w głównych wydaniach wspomnianych serwisów. W tym czasie redakcje popełniły 29 błędów. Ponad połowa z tej liczby należy do serwisu informacyjnego Polsatu.

Analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wyróżniają trzy kategorie błędów: merytoryczne, językowe oraz techniczne. W październiku dominowały te ostatnie, które stanowiły niemal 70 proc. Pozostałe miały charakter językowy. W badanym miesiącu nie stwierdzono wpadek merytorycznych.

Druga w klasyfikacji – za „Wydarzeniami” – była w październiku „Panorama”. Dziennikarzom tej redakcji przydarzyło się siedem gaf. Trzecie miejsce zajęły „Wiadomości” (4), a czwarte „Fakty” (3).

Tematyką, która dominowała w telewizyjnych serwisach informacyjnych była polityka. Tego typu materiałów w ciągu 31 dni zrealizowano aż 368. Ponad dwukrotnie mniej mówiono na temat kwestii społeczno-obyczajowych. Trzecim najczęściej podejmowanym tematem okazały się problemy gospodarcze.

Najwięcej razy w październiku głos zabierał Donald Tusk, który wyprzedził Jarosława Kaczyńskiego oraz Janusza Palikota. Wśród kobiet pierwsza pozycja ponownie należała do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która w klasyfikacji łącznej zajęła 13. pozycję. Za nią uplasowała się Ewa Kopacz (19.) i Wanda Nowicka (20.).

Pełna treść raportu: http://www.press-service.com.pl/gfx/pressservice/files/4_stacje/cztery_stacje_-_pazdziernik_2011.pdf